Sauna to nie tylko odpowiednio skonstruowane pomieszczenie, to także kilka podstawowych sprzętów, dzięki którym możesz czerpać pełnię przyjemności z oczyszczających i regenerujących zabiegów pielęgnacyjnych. Już na etapie zakupu sauny warto mieć świadomość, że bez kilku prostych akcesoriów codzienne użytkowanie sauny będzie zwyczajnie niewygodne, a w pewnych sytuacjach nawet niebezpieczne. Jakie to akcesoria?

Zestaw podstawowy

Podstawowy zestaw sprzętu do sauny obejmuje dwie kategorie akcesoriów. Pierwsza z nich to ceber i chochla. Zwykle są to przedmioty drewniane, pasujące do wystroju i charakteru takiego miejsca, jakim jest sauna. Druga kategoria akcesoriów do sauny to termohigrometr i klepsydra. Niektórzy do akcesoriów użytecznych w saunie zaliczają również olejki zapachowe, ale nie ma obowiązku byś z nich korzystał/korzystała. Jednym z charakterystycznych elementów sauny są rozgrzane kamienie, które od czasu do czasu polewa się wodą dla zwiększenia poziomu wilgotności powietrza. Woda do polewania kamieni trzymana jest zwykle w drewnianym wiadrze, które określa się mianem cebra. Do nabierania wody z cebra używa się drewnianej chochli. Oczywiście drewniane akcesoria mogą być zastąpione przedmiotami wykonanymi z metalu lub tworzywa sztucznego, ale przez to wnętrze sauny straci na atrakcyjności wyglądu. Zatraci swój naturalny i zupełnie niepowtarzalny klimat.

Pachnąca sauna

Do wody znajdującej się w cebrze można dodawać olejki zapachowe. Dzięki temu wnętrze sauny wypełni się cenionym przez Ciebie, odświeżającym aromatem drewna lub ziół. Popularne olejki zapachowe, z których korzysta się w saunie to olejek eukaliptusowy lub olejek sosnowy. Same olejki pomagają oczyścić górne drogi oddechowe i mają szereg różnorodnych właściwości. Relaksują, działają bakteriobójczo, pobudzają itd. Jeśli chcesz, by Twoje pobyty w saunie były w pełni bezpieczne, sauna powinna zostać wyposażona w termohigrometr, czyli urządzenie do pomiaru poziomu temperatury i wilgotności powietrza oraz w klepsydrę, która odmierza czas pobytu w saunie. Oczywiście zamiast klepsydry można korzystać z klasycznego zegara, ten musi być odporny na działanie wilgoci i wysokiej temperatury powietrza – tradycyjnym wyposażeniem sauny jest jednak klepsydra.

Akcesoria do sauny

Wymienione wyżej akcesoria nie wyczerpują zasobu przedmiotów, które mogą być wykorzystywane podczas pobytu w saunie. Kupując nową saunę warto sprawdzić, czy tego typu przedmioty będą do niej dołączone. Ważne, by do nowej sauny dołączony był choć podstawowy, wymieniony wyżej zestaw akcesoriów. Oczywiście im zestaw akcesoriów do sauny będzie większy, tym lepiej dla Twojego portfela.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl