Sauny do niedawna niemal w Polsce nieznane, współcześnie cieszące się coraz większą popularnością to jeden z ważniejszych wynalazków naszych północnych sąsiadów. Ich historia liczy około dwóch tysięcy lat i związana jest nie tylko z mieszkańcami dawnej Skandynawii, ale także regionów współczesnych państw bałtyckich, Rosji, północnych Chin, Korei oraz Japonii. Co warto wiedzieć o saunie? Skąd się wzięły i czemu służą?

Sauna w dawnych czasach

Współczesne sauny to bezpośredni spadkobiercy starodawnych rytuałów polegających na oczyszczaniu ciała parą wodną, do czego wykorzystywano zamknięte pomieszczenia, rozgrzane kamienie i zwykłą wodę, którą je polewano. Podczas obrzędów niekiedy pojawiały się również aromatyczne zioła lub inne substancje uznawane za magiczne i prozdrowotne. Warto podkreślić, że lecznicze właściwości ciepła dostrzegali już starożytni i taka forma leczenia była jedną z popularnych form terapii, zwłaszcza na zimnej północy, podczas długich okresów jesienno-zimowych.

Jak wygląda współczesna sauna?

Istnieje wiele rodzajów sauny, ale każda z nich ma podobny charakter. Zwykle jest to niewielkie pomieszczenie wyposażone w piec (dawniej było to zwykłe palenisko lub piec opalany drewnem, współcześnie jest to najczęściej piec elektryczny) i ławy zapewniające wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia. Integralną częścią większości saun (poza nowoczesnymi saunami infrared) są specjalne kamienie, które ustawia się na piecu, by umożliwić ich rozgrzanie. Na rozgrzane kamienie polewa się wodę, tym samym zwiększając poziom wilgotności powietrza w saunie – w niektórych saunach stosuje się nowoczesne generatory pary, które od razu mogą aromatyzować powietrze wybranymi przez użytkownika olejkami. O ile w dawnych saunach sterowanie poziomem temperatury i wilgotności powietrza odbywało się ręcznie, przez uchylanie drzwi i wietrzenie kabiny, polewanie kamieni wodą i dokładanie opału, o tyle w nowoczesnych saunach jest to już w pełni automatyzowane. Przed rozpoczęciem sesji wystarczy zaprogramować pożądaną wartość temperatury i wilgotności powietrza.

Warto wiedzieć o saunie - korzyści z sauny

Oddziaływanie ciepłem na ciało wpływa na nastrój, pomagając w odprężeniu i regeneracji. Rozgrzane mięśnie, ścięgna i stawy w sposób naturalny się rozluźniają, spada napięcie i następuje błogie ukojenie. Wysoka temperatura powoduje wzmożone pocenie się i krążenie krwi, co z jednej strony sprzyja oczyszczeniu, a z drugiej odżywieniu skóry oraz znajdujących się tuż pod nią tkanek – to właśnie dlatego tak wielu sportowców po wyczerpującym treningu chętnie zagląda do sauny fińskiej (przyspieszone krążenie sprzyja szybszemu wypłukaniu z mięśni niechcianych substancji i ich odżywieniu). Zabiegi w saunie polecane są również jako sposób na wsparcie procesu odchudzania – ze względu na wzmożone procesy termoregulacyjne organizmu podczas jednej sesji w saunie możemy spalić około 300 kcal – pełna sesja w saunie fińskiej składa się z naprzemiennego nagrzewania i schładzania ciała. Według wielu osób stymulowanie organizmu wysokimi i niskimi temperaturami pomaga również w budowaniu odporności – układ immunologiczny zaczyna działać efektywnej przez symulowanie sytuacji wystąpienia gorączki. Zabiegi w saunie pomagają również w oczyszczeniu dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie. Są także sprawdzonym sposobem na jesienną depresję i relaks po wyczerpującym dniu pracy.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl