Korzyści płynące z regularnych wizyt w saunie docenia coraz większa liczba mieszkańców naszego kraju. Zabiegi w saunie pomagają zregenerować ciało i odprężyć umysł. Są korzystne dla zdrowia i kondycji skóry, wpływają na poprawę działania układu immunologicznego, regulują ciśnienie krwi i przyspieszają regenerację przemęczonych mięśni. Nie każdy jednak wie, że istnieje możliwość montażu sauny w domu prywatnym. Jak się do tego zabrać i jaki model sauny wybrać?

Podstawowe informacje

Najkorzystniejszą opcją jest zaplanowanie montażu sauny jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Projekt budowlany, który uwzględnia obecność pomieszczenia przeznaczonego na saunę, w zdecydowany sposób upraszcza sprawę, zdejmując z nas konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac remontowych związanych z przebudową układu wentylacyjnego czy instalacji elektrycznej. Jeśli jednak masz już gotowy dom i chcesz zainstalować w nim saunę, wciąż możesz to zrobić. Wybór możliwych opcji w największym stopniu zależy od ilości wolnego miejsca, jakim dysponujesz. Do instalacji najmniejszych saun kabinowych będziesz potrzebować zaledwie 1,5-2 m2 wolnej powierzchni użytkowej. Taką saunę można zainstalować w łazience lub dowolnie innym przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, nawet w piwnicy. Niestety z małych saun kabinowych można korzystać jedynie na siedząco. Dla zapewniania większego komfortu saunowania zdecydowanie lepiej wybrać saunę, w której przynajmniej jeden z boków będzie miał 2m długości. Dzięki temu w saunie można wygodnie się położyć lub korzystać z niej w większym gronie osób. Warto pamiętać, by w bezpośrednim sąsiedztwie sauny zlokalizować natryski lub kabinę prysznicową. Schłodzenie ciała zaraz po rozgrzewającym seansie w saunie to nieodłączna część tego typu zabiegów. Gdy dysponujesz przydomowym ogrodem i większą gotówką, saunę możesz zainstalować na świeżym powietrzu. Dobrym wyborem w tym przypadku będzie ruska bania. Osoby planujące montaż sauny we własnym domu, mogą wybierać spośród kilku ich typów. Najpopularniejsze rodzaje to:

  • Sauna fińska (sucha), w której panuje wysoka temperatura powietrza (90-110 stopni Celsjusza), ale wilgotność utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie (5-10%).
  • Sauna mokra, w której wilgotność powietrza waha się w granicach 20-35%, ale temperatura rzadko kiedy przekracza 90 stopni Celsjusza (zwykle w granicach 75-90 stopni Celsjusza).
  • Sauna rzymska (ziołowo-parowa), w której wilgotność powietrza oscyluje w granicach 40-65%, a temperatura wynosi 45-65 stopni Celsjusza.
  • Sauna infrared (na podczerwień) to specyficzny rodzaj sauny pozbawionej pieca, w której stosowane są promienniki rozgrzewające powietrze do 40-70 stopni Celsjusza.

Instalacja sauny

Większość firm sprzedających tego typu sprzęt świadczy również usługi monterskie. Korzystając z tego typu opcji, nie musimy na własną rękę poszukiwać fachowców, którzy znają się na montażu saun i wiedzą, jakie parametry techniczne powinno spełniać pomieszczenie, w którym chcemy zainstalować saunę określonego typu. Oczywiście do każdej gotowej sauny dołączona jest również instrukcja montażu i jeśli ktoś lubi majsterkować, bez problemu powinien poradzić sobie z samodzielną instalacją niedużej sauny kabinowej.

O czym warto pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na zakup określonego modelu sauny, zwróć uwagę na sposób jej zasilania. Większość nowoczesnych saun kabinowych wyposażona jest w piece elektryczne, które wymagają dostępu do odpowiedniego rodzaju instalacji elektrycznej. Dla mniejszych modeli wystarczające będzie zasilanie dwufazowe. Jednak duże sauny wyposażone w piece o większej mocy mogą wymagać zasilania trójfazowego. W części saun zamiast pieców elektrycznych wciąż stosuje się tradycyjne paleniska na drewno. Do ich instalacji potrzebny jest dostęp do komina. Gdy go brakuje, taki komin trzeba zbudować od podstaw. Najmniej problemów z instalacją sprawia sauna infrared, w której miejsce pieca zajmują promienniki przystosowane do zasilania ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Kupując nową saunę, warto sprawdzić, z jakiego rodzaju drewna została wykonana. Najczęściej spotykanymi modelami są sauny wykonane ze świerku syberyjskiego, ale w sprzedaży znajdziemy również sauny z osiki skandynawskiej, abachi, jodły kanadyjskiej lub cedru kanadyjskiego. Zasadniczo im twardszy i lepiej znoszący wilgoć gatunek drewna wybierzemy, tym lepiej dla trwałości sauny. Instalacja sauny w domu prywatnym to wbrew pozorom nic trudnego. Jeśli zdecydujesz się na niewielką saunę kabinową, z powodzeniem zainstalujesz ją samodzielnie w niemal każdej łazience. Oczywiście w przypadku większych modeli montaż może być nieco trudniejszy, ale od czego są doświadczeni instalatorzy. Jeśli lubisz saunować i dysponujesz większą łazienką lub dwiema łazienkami, instalacja sauny wydaje się niezwykle korzystną, wartą rozważenia opcją. Jeśli jesteś zainteresowany montażem sauny w domu zapraszamy do kontaktu.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl