Z zaburzeniami depresyjnymi zmagają się miliony osób na całym świecie. Według niektórych statystyk w samej Polsce na depresję cierpi około półtora miliona osób, przy czym w większości przypadków jest to choroba niezdiagnozowana, a zatem również nieleczona. Oczywiście farmaceutyki mogą być i są niezwykle pomocnym narzędziem w walce z depresją, ale istnieją również inne sposoby na wsparcie leczenia osób cierpiących na tego typu zaburzenia.

Hipertermia – co to takiego?

Sprawdzanym sposobem na poprawę nastroju i tym samym na walkę z typowymi objawami depresji jest hipertermia, czyli leczenie ciepłem. Jedną z najpopularniejszych metod hipertermii są zabiegi w saunie. Tego typu zabiegi polecane są zarówno osobom ze zdiagnozowanymi zaburzeniami depresyjnymi, jak i tym, które cierpią na sezonowe (okresowe) zaburzenia nastroju. Terapia ciepłem pomaga rozluźnić ciało i co ważne, sprzyja również odprężeniu psychicznemu. Dzięki temu jest niezwykle skuteczną metodą wsparcia leczenia zaburzeń depresyjnych czy dobrym sposobem na chwilową chandrę.

Jak to działa?

Nawet stosunkowo krótkie zabiegi w saunie mogą wspomóc leczenie zaburzeń związanych z pogorszonym nastrojem, czyli tzw. chandrą. Podwyższona temperatura w saunie sprawia, że organizm człowieka zaczyna pracować na zwiększonych obrotach. Przyspieszeniu ulega metabolizm, poprawia się krążenie krwi, rozluźniają się mięśnie i stawy. Dzięki chwilowemu podwyższeniu temperatury ciała, organy wewnętrzne zaczynają pracować z większą intensywnością. Stymulowane są m.in. nadnercza, które odpowiadają za produkcję hormonów szczęścia, w tym serotoniny. Dzięki nim nasz nastrój w sposób automatyczny ulega poprawie, czujemy się lepiej fizycznie i psychicznie. Wyższy poziom serotoniny w krwioobiegu to nie tylko lepszy nastrój, ale i mniejszy stres. Dzięki temu poprawie ulega perystaltyka jelit, żołądek i dwunastnica zaczynają pracować w optymalny sposób, co przekłada się na mniejsze ryzyko rozwoju choroby wrzodowej.

Leczenie depresji ciepłem

Według badań przeprowadzonych przez University of Wisconsin-Madison zabiegi w saunie mają korzystny wpływ na samopoczucie osób ze zdiagnozowaną depresją. Największą skutecznością w leczeniu typowych objawów depresji mają mieć kilkunastominutowe zabiegi w saunie połączone z aromaterapią, do której wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne, na przykład olejek z brzozy, jaśminu czy szałwii. Połączenie leczenia ciepłem z aromaterapią sprzyja rozluźnieniu organizmu i tym samym poprawie nastroju i może być skuteczną metodą wsparcia terapii dedykowanych osobom cierpiącym na różnorodne zaburzenia depresyjne. Dla osób cierpiących na depresję oraz tych, które chcą się po prostu rozluźnić i zrelaksować, zabiegi w saunie będą doskonałym narzędziem do poprawy nastroju. Wystrzał serotoniny, który towarzyszy zwiększeniu temperatury i poprawie krążenia w korze nadnerczy, poprawi nasze samopoczucie i to bez konieczności sięgania po farmaceutyki. Oczywiście w przypadku zdiagnozowanej depresji nie warto rezygnować z leczenia wskazanego przez psychiatrę czy psychologa. Sauna może być jednak cennym uzupełnieniem podstawowej terapii.    

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl