Własna sauna to sprawdzony sposób na zrelaksowanie się po wyczerpującym dniu pracy, na wzmocnienie naturalnej odporności, na oczyszczenie organizmu z toksyn, na poprawę krążenia i redukcję wagi. Jeśli planujesz zakup gotowej sauny lub zamawiasz jej projekt, warto byś zwrócił uwagę na kilka aspektów, które w perspektywie czasu wpłyną na wygodę użytkowania tego typu pomieszczenia, na jego funkcjonalność i trwałość.

Piec

To podstawa wyposażenia każdej sauny. Dziś standardem są piece elektryczne, ale dla osób ceniących tradycyjne rozwiązania, równie atrakcyjnym wyborem może być kocioł opalany drewnem. Bez względu na rodzaj wybranego pieca, pamiętaj o dokupieniu do niego odpowiedniego wkładu. Najlepiej w tym zakresie sprawdzą się kamienie granitowe, które szybko się nagrzewają i błyskawicznie odparowują wodę – dzięki nim w kilka sekund wypełnisz parą całe wnętrze sauny.

Siedziska

To one odpowiadają za charakterystyczny wygląd sauny, za jej trwałość i wygodę użytkowania. Do budowy siedzisk/leżanek najlepiej wykorzystać egzotyczne gatunki drewna, które wolno się nagrzewają, dobrze radzą sobie z dużą wilgotnością powietrza i dużymi wahaniami temperatur. Przykładem takiego drewna może być samba afrykańska lub abachi (gatunek występujący w środkowo-zachodniej części pasa równikowego Afryki).

Pomiar wilgotności i temperatury

W zależności od typu sauny, optymalny poziom panującej w niej temperatury i wilgotności powietrza będzie różny. Dla stałego monitorowania tych wartości i uzyskania zamierzonego efektu terapeutycznego, podczas zabiegów w saunie, jej wnętrze należy wyposażyć w precyzyjny termometr i higrometr – urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza.

Cyrkulacja powietrza

Sauna nie może być pomieszczeniem zupełnie odciętym od dopływu świeżego powietrza. Prawidłowo wykonana wentylacja powinna zapewniać stałą wymianę powietrza, dostarczając do wnętrza sauny tlen i odprowadzając z niej nadmiar wilgoci/ciepła. Otwory wentylacyjne w saunie powinny zostać zlokalizowane w jej dolnej części. Dzięki temu dostające się do wnętrza sauny powietrze nagrzeje się, zanim dotrze do osób siedzących na ławkach.

Sposób użytkowania

Nawet wysoce zautomatyzowana sauna wymaga umiejętnej obsługi. Jeśli zależy nam na osiągnięciu jak najlepszego efektu terapeutycznego podczas kąpieli w saunie, powinniśmy ją do tego odpowiednio wcześniej przygotować. Warto pamiętać, że powietrze nagrzewa się szybciej niż drewniane elementy konstrukcyjne, dlatego przed skorzystaniem z sauny typu fińskiego, piec uruchamiamy przynajmniej 1-2h wcześniej. Dzięki temu uzyskamy optymalną temperaturę we wnętrzu sauny i tym samym odniesiemy największe korzyści z zabiegu/kąpieli. Zitpol sauna - montaż sauny w Twoim domu, oferujemy pełne wyposażenie sauny.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl