Współczesny styl życia sprzyja przemęczeniu, co wpływa na pogorszenie naturalnej odporności organizmu, zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. chorób cywilizacyjnych, przyczynia się do pogorszenia nastroju i wystąpienia stanów depresyjnych. Praca i codzienne obowiązki potrafią przytłoczyć każdego, nawet najbardziej odpornego na stres człowieka. Dlatego warto znaleźć choć chwilę dla siebie. Dać sobie czas na regenerację ciała i umysłu.

Stres a zdrowie

Choć większość osób zdaje sobie sprawę z niekorzystnego wpływy stresu na samopoczucie i ogólny stan zdrowia, to jednak tylko nieliczni podejmują jakiekolwiek działania, które mają temu zapobiegać. Nawet jeśli nie mamy możliwości wyeliminowania wszystkich czynników wywołujących stres, bo wiele z nich jest po prostu od nas niezależnych, to przynajmniej część z nich możemy ograniczyć. Pomocna może być zmiana praca lub po prostu lepsza organizacja codziennych zajęć, dzięki czemu będziemy w stanie wygospodarować nieco więcej czasu na relaks lub prywatne hobby. Nawet chwilowe oderwanie się od natłoku codziennych problemów to skuteczny sposób na odprężenie i zyskanie sił do normalnego funkcjonowania. Liczne badania naukowe potwierdzają negatywny wpływ długotrwałego stresu nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie fizyczne. Krótkotrwały stres może objawiać się przyspieszonym biciem serca, drżeniem kończyn, suchością w ustach, wzmożonym poceniem się czy wypiekami na twarzy. Gdy organizm przez dłuższy czas wystawiony jest na tego typu bodźce, stopniowo ulega osłabieniu. Pogarsza się sprawność działania układu immunologicznego, pojawiają się problemy natury psychicznej, stany depresyjne i gwałtowne zmiany nastroju.

Chwila wytchnienia

Stałe wystawienie na stres ma negatywny wpływ na samopoczucie, a w dłuższej perspektywie czasu również na zdrowie fizyczne i psychiczne. Choć większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, to jednak mało kto potrafi znaleźć skuteczny sposób na odprężenie. Wielu osobom wydaje się, że wyczekiwany urlop lub planowane spotkanie rodzinne może być chwilą wytchnienia od natłoku codziennych obowiązków i związanych z tym stresów. W rzeczywistości tego typu zdarzenia dla wielu z nas są sytuacjami równie stresującymi, które zamiast odprężenia, wywołują same negatywne emocje. Stresujące mogą być zarówno spotkania z członkami rodzinny, jak i przygotowania do wyjazdów czy sama podróż. Często nie potrafimy się także zwyczajnie odprężyć. Nie umiemy odsunąć na bok stresujących myśli, przez co znajdujemy się w stanie permanentnego napięcia. Tymczasem chwila wytchnienia od natłoku myśli jest niezbędnym elementem codziennej higieny psychicznej.

Czas na hobby

Spotkania rodzinne i towarzyskie to doskonały sposób na odprężenie, zwłaszcza dla osób otwartych, które nie mają najmniejszych problemów w kontaktach interpersonalnych. Na introwertyków takie wydarzenia mogą działać wprost przeciwnie, stając się przyczyną dodatkowych stresów. Dlatego każdy, w szczególności osoby o introwertycznej naturze, powinien znaleźć czas na własne hobby. Popołudniowa przerwa na dobrą lekturę, wizyta na basenie, krótki spacer czy godzinna przejażdżka rowerowa potrafi zdziałać cuda, odprężając umysł i odsuwając codzienne stresy na dalszy plan, choć na krótką chwilę.

Odprężająca kąpiel, masaż lub wizyta w saunie

Ciekawą metodą radzenia sobie z codziennymi stresami są różnorodne zabiegi relaksacyjne i pielęgnacyjne. W warunkach domowych można skorzystać z gorącej kąpieli wzbogaconej aromaterapią czy muzykoterapią. Można wybrać się do ośrodka SPA, zakładu kosmetycznego lub skorzystać z bogatej oferty salonów masażu i poddać się odprężającym zabiegom, które pomogą rozluźnić napięte mięśnie, będą miały korzystny wpływ na skórę i ogólne samopoczucie. Doskonałym sposobem na relaks są także zabiegi w saunie. Takim zabiegom można poddać się w wielu ośrodkach sportowych, hotelach czy salonach piękności. Można również zainwestować we własną kabinę, montując ją w domowej łazience. To tani sposób na łatwy dostęp do odprężających zabiegów, z których możemy korzystać o dowolnej porze dnia lub nocy. Myślisz o montażu sauny w Twoim domu lub mieszkaniu? Skontaktuj się z nami, pomożemy w planowaniu, wyborze odpowiedniego rodzaju sauny i montażu.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl