Rosyjska odmiana sauny cieszy się dużą popularnością nie tylko za naszą wschodnią granicą, ale także w innych krajach. Zwykle ma formę niewielkiego drewnianego domku ustawionego w przydomowym ogrodzie. Ruska bania pomaga dbać o zdrowie i urodę. Sesja w saunie to doskonały sposób na relaks, oczyszczenie skóry i zahartowanie organizmu. Zabiegi pomagają w pozbyciu się z organizmu toksyn, regulują ciśnienie krwi, działają przeciwbólowo na przeciążone, przykurczone mięśnie i stawy. Są jedną z najstarszych naturalnych form terapii chętnie praktykowaną nie tylko przez mieszkańców dalekiej północy, ale i innych zakątków świata. Najpopularniejsze odmiany sauny to sauna sucha, fińska i właśnie ruska bania, którą wyróżnia nie tylko wygląd, ale i sposób działania. Ruska bania powstała w Rosji i największą popularnością cieszy się w jej najzimniejszych regionach, zwłaszcza na Syberii. Pomaga dbać o higienę i zdrowie. Jest również miejscem spotkań towarzyskich. Dziś z ruskiej bani korzystają także mieszkańcy Skandynawii i innych zakątków świata, w tym Polacy. Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na instalację ruskiej bani w mieszkaniu, ale gdy dysponuje się własną działką lub ogrodem, najlepiej zdecydować się na postawienie osobnego, niewielkiego obiektu.

Jak powinna wyglądać klasyczna ruska bania?

To najczęściej nieduży domek o konstrukcji drewnianej, który w zależności od upodobań inwestora może przybierać różnorodne kształty. Ruska bania może mieć zaledwie 4 metry kwadratowe powierzchni lub być dużo większa, zwłaszcza jeśli właścicielowi zależy na możliwości jej wykorzystania podczas spotkań towarzyskich. Zwyczajowo konstrukcja tego typu obiektów wykonana jest ze świerku syberyjskiego, ale do budowy można wykorzystać również inne twarde gatunki drewna. Obiekt powinien składać się z dwóch izb. Pierwsze pomieszczenie pełni funkcję przebieralni, którą można wyposażyć również w drewniane ławy do siedzenia czy natryski. Drugie pomieszczenie to już sauna właściwa, w której umieszczany jest piec obłożony kamieniami, wokół którego ustawione są drewniane ławy. Zwyczajowo taki piec jest opalany drewnem.

Jak wyglądają zabiegi w ruskiej bani?

Podczas sesji rozgrzane kamienie polewa się wodą, przez co we wnętrzu pomieszczenia pojawiają się duże ilości pary wodnej. Temperatura w ruskiej bani powinna oscylować w granicach 60-100 stopni Celsjusza, a wilgotność może dochodzić do 100 procent. W takich warunkach ludzki organizm niezwykle intensywnie się poci, co sprzyja oczyszczeniu ciała. Cechą charakterystyczną zabiegów w ruskiej bani są również witki brzozowe, pokrzywy lub gałązki jałowca, którymi smaga się ciało. To pomaga pobudzić krążenie, dzięki czemu łatwiej oczyścić organizm z toksyn. Po zakończonej sesji należy schłodzić organizm, wskakując do drewnianej balii wypełnionej zimną wodą. To alternatywa dla kąpieli w potoku, jeziorze lub w stawie.

Instalacja ruskiej bani w przydomowym ogrodzie?

Do zbudowania sauny w ogrodzie nie potrzeba dużej powierzchni. Wystarczy kilka-kilkanaście wolnych metrów kwadratowych. Przed postawieniem obiektu pełniącego funkcję ruskiej bani należy zadbać o wyrównanie i utwardzenie terenu. Można wylać płytę fundamentową, grunt utwardzić betonowymi bloczkami lub kostką granitową. Zakup gotowej ruskiej bani to wydatek rzędu od kilku to kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wybranego modelu. Dodatkowe koszty to podciągniecie do obiektu instalacji elektrycznej i wody, zwłaszcza jeśli chcemy umieścić w jej wnętrzu natryski. W takim przypadku należy wykonać również instalację kanalizacyjną. Ruska bania będzie nie tylko doskonałym miejscem do relaksu, ale także atrakcyjnym elementem wyposażenia ogrodu.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl