Nazwa tego rytuału pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza napar – stąd też często spolszczone nazwy tego rytuału – ceremonia naparzania w saunie bądź rytuały naparowe. To właśnie na niemieckich profilach na kanałach społecznościowych można znaleźć najwięcej informacji na ten temat – artykuły, wpisy czy filmiki przedstawiające rytuał aufguss. Wiąże się to z tym, że w Niemczech jest bardzo wysoko rozwinięta kultura korzystania z sauny.

Saunamajster

Aufguss często wiąże się z „show”, które prowadzi saunamajster. To właśnie od niego zależy, jaki ostatecznie charakter będzie miała ta ceremonia. Zawsze podstawą tej ceremonii jest korzystanie z sauny fińskiej, czyli sauny suchej. W czasie rytuału do nawilżenia powietrza stosuje się wodę wymieszaną ze specjalnymi olejkami zapachowymi przeznaczonymi do wykorzystania w saunie. Można je nabyć w specjalistycznych sklepach internetowych. W czasie takiego seansu w saunie saunamajster poprzez odpowiednie ruchy ręcznikiem rozprowadza parę po całej saunie. Rytuał najczęściej wykonywany jest przez odpowiednio przeszkolonego pracownika sauny, jednak o ile personel nie wyrazi sprzeciwu może dokonać go także stały bywalec sauny, który posiada odpowiednią wiedzę.

Coś więcej niż "machanie ręcznikiem"

Warto podkreślić, że rytuał aufguss to nie jest zwykłe „machanie ręcznikiem”. W czasie ceremonii odbywają się 2-3 sesje, w czasie których sauna mistrz polewa kamienie wodą z olejkami. W czasie wachlowania ręcznikiem lub innym narzędziem rozprowadza parę po pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych ceremonia ma również właściwości aromaterapeutyczne. W zależności od zastosowanego zapachu można się zrelaksować i odprężyć, a także ukoić zmysły. Taki rytuał pozytywnie wpływa na oczyszczenie organizmu – gruczoły potowe rozszerzają się i lepiej pracują. Ceremonia z 2-3 sesjami to wersja minimalna tego rytuału, który na koniec powoduje przyjemne uczucie błogostanu – ciało przyjemnie pachnie i jest lekko zmęczone, ale jednocześnie zrelaksowane i gotowe na kolejne wyzwania. Największe i zarazem najbardziej spektakularne ceremonie aufguss odbywają się w dużych i przestronnych saunach przy około 30 osobach uczestniczących. W czasie takiego dużego rytuału często poszczególne sesje związane są z użyciem różnorodnych olejków zapachowych, dające odmienne efekty – rozgrzewające, chłodzące, relaksujące. Często towarzyszy temu relaksacyjna muzyka. W przerwie uczestnicy dostają sól bądź miód do natarcia ciała. Dodatkowo po seansie można skorzystać z biczowania przy użyciu witek brzozowych. Po wyjściu z sauny i w przerwach pomiędzy sesjami należy schłodzić ciało. Po zakończeniu seansu można skorzystać z poczęstunku w postaci soków i owoców. Zostań mistrzem własnej sauny - z Zitpol-sauna budowa sauny jest na wyciągnięcie ręki.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl