Systematyczny trening o określonej intensywności zawsze przynosi najlepsze rezultaty. Ta ogólna prawidłowość odnosi się do wielu aspektów naszego życia, nie tylko do ćwiczeń fizycznych, ale także do nauki czy pracy. Podobnie jest z zabiegami w saunie. Regularne wizyty w saunie mają większy sens niż pojedyncze wejścia w dużych odstępach czasu. Oczywiście tak jak w przypadku treningu sportowego, także w przypadku sauny należy zachować pewien umiar. Jak zatem często możemy bezpiecznie korzystać z sauny i jak często powinniśmy do niej zaglądać, by osiągnąć najlepszy efekt terapeutyczny?

Zależy od miejsca

Częstotliwość wizyt w saunie, w dużym stopniu zależy od zwyczajów i w bezpośredni sposób związana jest z lokalną tradycją. Na przykład w Niemczech z sauny zwyczajowo korzysta się raz w tygodniu. Co ważne, zawsze powinien być to ten sam dzień tygodnia, tak by odstęp pomiędzy wizytami w saunie wynosił tydzień. Dzięki temu uzyskuje się pozytywny efekt terapeutyczny, ponieważ reakcja organizmu na pobyt w saunie trwa właśnie około siedmiu dni. Regularne wizyty w saunie, w określonych odstępach czasu, pomagają wzmocnić naturalną odporność organizmu poprzez jego stopniowe hartowanie. Pozytywna jest również reakcja układu nerwowego, na który regularne wizyty w saunie działają uspokajająco i regenerująco – pozwalają zwalczyć objawy stresu.

Podstawowy schemat

Jedna wizyta w saunie, raz w tygodniu, to ogólnie przyjęty schemat zabiegów polecany przede wszystkim osobom początkującym, które dopiero nabierają doświadczenia w korzystaniu z sauny. Taki schemat zabiegów jest bezpieczny i niezwykle korzystny dla organizmu, pozwalając go zahartować, wzmacniając układ immunologiczny i nerwowy człowieka. Oczywiście w indywidualnych przypadkach schemat zabiegów może być inny. Częstsze wizyty w saunie zalecane są chociażby sportowcom, którzy regenerują się po przebytej kontuzji, czy też tym osobom, które w szybkim czasie chcą zahartować swój organizm. Jeśli zdecydujemy się na zbudowanie sauny we własnym domu, nie oznacza to od razu możliwości zażywania codziennych kąpieli w saunie. Zwyczajnie w większości przypadków jest to niewskazane dla zdrowia, ponieważ zbyt mocno obciążymy nasz organizm. Zamiast poczucia rozluźnienia i relaksu, staniemy się bardziej zmęczeni i rozdrażnieni. Jeśli zatem nie mamy szczególnych wskazań do częstych wizyt w saunie, przynajmniej na początku warto pozostać przy schemacie jednej wizyty w saunie raz na tydzień. Najlepiej, gdy takie wizyty będą odbywały się regularnie, zawsze w ten sam dzień tygodnia. Jeżeli chcemy korzystać z sauny częściej, warto wcześniej skonsultować to ze swoim lekarzem, rehabilitantem lub przynajmniej z trenerem.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl