Przepracowanie, zmęczenie, ciągły stres i życie w biegu nie pomagają w wewnętrznym wyciszeniu organizmu, co w bezpośredni sposób przekłada się na problemy z zasypianiem i zdrowym, co najmniej kilkugodzinnym snem. Bez wystarczającej dawki snu jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni, nie potrafimy się skupić, wszystko zaczyna nas drażnić i w ten sposób zamyka się błędne koło bezsenności, która staje się zjawiskiem chronicznym, wyczerpującym nas fizycznie i psychicznie. Jak przerwać to błędne koło?

Konsekwencje bezsenności

Problemy z zasypianiem i snem mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Jednak w zdecydowanej większości przypadków dotyczą one osób prowadzących nieregularny tryb życia, wystawionych na działanie wiele bodźców, głównie stresu, który może zaburzać prawidłowe reakcje organizmu. Osoba cierpiąca na bezsenność ma mniejszą zdolność do zapamiętywania nowych rzeczy, trudniej jest się jej skoncentrować na bieżących obowiązkach, często czuje się rozdrażniona i poirytowana. Osoby, które nie są w stanie przespać co najmniej kilku godzin w ciągu doby odczuwają stałe zmęczenie, przez co ich ogólna efektywność, tak fizyczna jak i psychiczna, wyraźnie spada.

Jak walczyć z bezsennością?

Każdy z nas może mieć w swoim życiu gorszy okres, któremu towarzyszyć będą okresowe problemy z zasypianiem i snem. Na szczęście w większości przypadków są to problemy przejściowe, którym w prosty sposób można zaradzić. Pomocne w tym względzie może być wprowadzenie tzw. higienicznego trybu życia, czyli chociażby rezygnacja z obfitego posiłku przed snem, dobre przewietrzenie sypialni, rezygnacja z oglądania telewizora i korzystania z komputera tuż przed snem, i wiele innych drobnych spraw, które pomogą wyciszyć się naszemu organizmowi. Jeśli tradycyjne metody zawodzą, a sama bezsenność staje się zjawiskiem przewlekłym, warto skonsultować się z lekarzem. Ten może pomóc zdiagnozować przyczyny bezsenności i zapisać środki farmakologiczne, które pomogą w zasypianiu i zapobiegną częstemu wybudzaniu się w środku nocy.

Sauna a bezsenność

Jednym z oryginalnych sposobów na walkę z krótkotrwałą bezsennością jest sauna. Prócz właściwości oczyszczających nasze ciało, sauna pomaga również zresetować umysł. Wchodząc do sauny odcinamy się od codziennych problemów i tym samym zapewniamy naszemu organizmowi minimalny czas na wewnętrzną regenerację, również na regenerację umysłu. Sauna będzie skutecznym lekiem nasennym zwłaszcza dla tych osób, których problemy z bezsennością wynikają chociażby z odczuwalnego bólu w obrębie mięśni i stawów. Dzięki poprawie krążenia, intensywność doznań bólowych powinna ulec radykalnemu obniżeniu, co może pomóc w zasypianiu, przywracając nam zdrowy, długi sen. Warto również pamiętać, że sauna sprzyja rozluźnieniu tkanek naszego organizmu, co w bezpośredni sposób przekłada się na obniżenie poziom wewnętrznego napięcia i w konsekwencji, na wyciszenie fizyczne i psychiczne, co sprzyja zasypianiu. Minimalny okres snu dla dorosłego człowieka to około 6-8h głębokiego snu na dobę. Jeśli mamy wyraźny problem z zasypianiem, warto spróbować nieco zmienić swój styl życia, a gdy nie mamy takiej możliwości, przynajmniej spróbować zrelaksować się w saunie. To może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi. Jeśli cierpisz na bezsenność powinieneś rozważyć budowę sauny w swoim domu. Z Zitpol-sauna to nie będzie trudne.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl