Skóra to największy narząd powłoki wspólnej, chroniący pozostałe tkanki organizmu przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, odgrywający szczególną rolę w procesach wymiany energii cieplnej. Dlatego w przypadku zabiegów fizykalnych typu sauna, skóra staje się podmiotem i jednocześnie przedmiotem takich zabiegów.

Co ma na celu terapia ciepłem?

Terapia ciepłem ma na celu przegrzanie wybranych fragmentów skóry i tkanek głębszych w celu osiągnięcia określonego efektu leczniczego lub regenerującego. Taka terapia może polegać na przekazaniu ciepła na skórę bezpośrednio z otoczenia (tak dzieje się w przypadku zabiegów typu sauna) lub przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Terapia ciepłem może być stosowana miejscowo, na przykład przy urazach, jako sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych – pod wpływem ciepła następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, zwiększenie przepływu krwi, a tym samym zmniejszenie odczuwalnego bólu. Może mieć również charakter ogólny, obejmujący cały organizm. W tym drugim przypadku dochodzi do rozszerzenia naczyń w obrębie całego ciała, co poprawia ukrwienie wielu układów, w korzystny sposób wpływając na pracę układu oddechowego i mięśniowego, na pracę nerek, serca czy jelit. Jednym z najpopularniejszych zabiegów w ramach terapii cieplnej jest sauna. Zabieg polega na kąpieli w gorącym powietrzu o zróżnicowanym poziomie wilgotności. Zabiegi termolecznicze mogą być realizowane w saunach suchych (wysoka temperatura powietrza przy minimalnej wilgotności), w saunach wodnych (średnie temperatury i wilgotność nieprzekraczająca 35%) lub saunach parowych (wysokie temperatury i wilgotność dochodząca do 95%). Wchodząc do sauny, podwyższona temperatura powietrza oddziałuje na skórę, a w dalszej konsekwencji na pozostałe, wewnętrzne części organizmu. Obecnie zabiegi sauny dostępne są nie tylko w wyspecjalizowanych placówkach służby zdrowia, ale także na basenach, w ośrodkach sportowych i wypoczynkowych, w ośrodkach SPA, hotelach, a coraz częściej również w domach prywatnych.

Najpopularniejszy typy sauny

Najbardziej rozpowszechniony rodzaj sauny to tzw. sauna sucha, inaczej nazywana sauną typu fińskiego. Sauny suche największą popularnością cieszą się w krajach skandynawskich. Cechą szczególną saun typu fińskiego jest wysoka temperatura powietrza przy niskiej wilgotności. Zabieg polega na podgrzaniu skóry do wyższej temperatury, a następnie jej gwałtownym schłodzeniu. Finowie taki proces powtarzają kilkukrotnie, naprzemiennie rozgrzewając i chłodząc ciało pod zimnym prysznicem. Efektem zabiegu jest poprawa krążenia, oczyszczenie organizmu z toksyn, zwiększenie wydolności płuc, wzmocnienie układu immunologicznego i nerwowego.

Ogólne zasady korzystania z sauny

Sauna to dobry sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę pracy płuc i układu krwionośnego. Jednak zanim skorzystamy z sauny, powinniśmy zapoznać się z ogólnymi zasadami korzystania z takiej formy terapii. Po pierwsze, unikamy korzystania z sauny bezpośrednio po obfitym posiłku. Do sauny nie wchodzimy również pod wpływem alkoholu. Po drugie, przed wejściem do sauny zmywamy makijaż, zdejmujemy biżuterię i odzież, dokładnie osuszamy ciało, również włosy. Oczywiście wcześniej możemy oczyścić ciało z potu wchodząc pod prysznic. Po trzecie, by uniknąć odwodnienia, wcześniej wypijamy około 1l wody, najlepiej mineralnej. Po czwarte, do sauny wchodzimy zawsze ze świeżym i suchym ręcznikiem. Ręcznik, którym się wcześniej wycieraliśmy, zostawiamy na zewnątrz. Jednorazowy zabieg w saunie trwa średnio 8-12 minut, w zależności od potrzeb konkretnej osoby, a także z uwagi na poziom temperatury i wilgotności powietrza w saunie. Po nagrzaniu organizmu przechodzimy do fazy jego wychładzania. Wychodzimy z sauny i wskakujemy do chłodnej wody lub wchodzimy pod zimny prysznic (optymalna temperatura wody to około 10-20stopni Celsjusza). Proces wychładzania najlepiej zaczynać od stóp, stopniowo schładzając ciało w kierunku serca. Wychładzanie, podobnie jak zabieg w saunie, powinno trwać około 10 minut. Po wychłodzeniu ciała i związanemu z nim obkurczeniu naczyń krwionośnych, ponownie wracamy do sauny – pamiętajmy aby wcześniej się wytrzeć. Procedurę powtarzamy kilkukrotnie, najczęściej trzy razy. Cały zabieg zawsze kończymy chłodnym prysznicem. Jeżeli w czasie suchej kąpieli w saunie poczujemy się źle, zabieg należy przerwać. Należy również pamiętać o uzupełnieniu płynów już po zakończeniu zabiegu, wypijając około 0,5-1l wody mineralnej lub soku, na przykład soku pomidorowego (doskonałe źródło potasu). Klasyczne wnętrze sauny fińskiej wyposażone jest w kilka poziomów ław, im niższy poziom tym niższa temperatura powietrza. Ciało możemy zatem nagrzewać stopniowo, wchodząc na coraz wyższe poziomy ław. W saunie znajduje się również pojemnik z rozgrzanymi kamieniami, które możemy polewać wodą, dla zwiększenia wilgotności powietrza. Jeśli zależy nam na wytworzeniu przyjemnego zapachu wewnątrz kabiny, do wody możemy dodać kilka kropli aromatycznego olejku zapachowego.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl