Cieszące się coraz większą popularnością, różnorodne wersje sauny oferują wiele korzyści, pod warunkiem przestrzegania ściśle określonych zasad saunowania. Niezależnie od tego, czy zamierzasz korzystać z sauny fińskiej, parowej czy mokrej, przed pierwszym zabiegiem zapoznaj się z obowiązującymi w niej zasadami i ogólną instrukcją użytkowania.

Zasady bezpiecznego korzystania z sauny obowiązujące w każdej saunie

Zanim zdecydujesz się na pierwszy zabieg w konkretnym rodzaju sauny, zapoznaj się z listą istniejących, ewentualnych przeciwwskazań do takiego zabiegu. Warto pamiętać, że przy niektórych schorzeniach korzystanie z określonego rodzaju sauny może być niebezpieczne dla zdrowia, spowodować nasilenie objawów istniejącej choroby lub wywołać niepożądaną reakcję organizmu. Jeśli nie masz pewność, czy możesz bezpiecznie korzystać z określonego rodzaju sauny, skonsultuj się z lekarzem. Uniwersalną zasadą, która powinna być przestrzegana przez wszystkich miłośników saunowania, jest zakaz przesadnego objadania się tuż przed zabiegiem. Warto pamiętać, że każdy rodzaj zabiegu w pewnym stopniu obciąża organizm i dokładanie mu dodatkowej pracy związanej z trawieniem, jest zwyczajnie niewskazane. Z tego samego powodu z sauny nie powinny korzystać osoby będące pod wpływem alkoholu lub środków pobudzających. Po zabiegu należy pamiętać o uzupełnieniu utraconych płynów. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku sauny suchej, w której pocimy się najbardziej intensywnie. Ogólną zasadą obowiązującą w każdej saunie jest dbałość o higienę. Przed i po zabiegu, zwłaszcza w saunie fińskiej i mokrej, należy wziąć prysznic. Obowiązkowy prysznic przed zabiegiem daje pewność, że wszystkie osoby korzystające ze wspólnej kabiny są czyste. Prysznic po zabiegu ma pomóc w oczyszczeniu ciała z potu. Poza tym należy zaopatrzyć się w co najmniej jeden, a najlepiej dwa duże, chłonne ręczniki oraz klapki, które zabezpieczą stopy przed grzybicą. Jeden z ręczników wykorzystujemy do przetarcia i wyłożenia ławy, na której zamierzamy usiąść lub się położyć. Drugi do wytarcia ciała po prysznicu. Warto pamiętać, by po zakończonym zabiegu dokładnie wytrzeć zajmowane przez siebie miejsce.

Zabiegi w saunie parowej

Średnia wilgotność powietrza w saunie parowej oscyluje w granicach 60-100 procent, a temperatura najczęściej mieści się w przedziale 40-60 stopni Celsjusza. Czas zabiegu, w zależności od doświadczenia i potrzeb konkretnej osoby, może wynosić od zaledwie 8 do nawet 45 minut. Z tego typu sauny nie zaleca się korzystać częściej niż 2-3 razy w tygodniu. W większości publicznych saun standardem są zabiegi odbywające się nago. Oczywiście można korzystać z ręczników. Przed zajęciem wybranego miejsca, wcześniej warto spłukać je wodą.

Zabiegi w saunie suchej (fińskiej)

Średnia wilgotność powietrza podczas zabiegu nie powinna przekraczać 10 procent (w saunie fińskiej nie ma generatora pary; para wodna powstaje przez polewanie rozgrzanych kamieni wodą), temperatura może dochodzić do 100 stopni Celsjusza i nie powinna spaść poniżej 60 stopni. Ze względu na ekstremalną temperaturę czas przebywania w kabinie nie może być zbyt długi. Zwykle jest to kilka, maksymalnie 15 minut. Podczas jednej sesji możemy wejść do kabiny 2-3 razy. Po każdym wyjściu schładzamy ciało zimną wodą. Z sauny fińskiej korzysta się nago - obecność stroju lub ręcznika ogranicza pocenie się i może spowodować podrażnienia skórne. Po zakończeniu sesji i po prysznicu warto nasmarować wysuszone ciało nawilżającym balsamem lub olejkiem. Należy również chwilę odpocząć i odpowiednio się nawodnić.

Zabiegi w saunie mokrej

Wiele osób utożsamia saunę parową z mokrą. Tymczasem są to zupełnie dwa różne typy sauny. W saunie mokrej średnie temperatury są znacznie wyższe niż w saunie parowej i zwykle wahają się w granicach 75-90 stopni Celsjusza. Mniejsza jest natomiast wilgotność powietrza, która nie przekracza 40 procent. W związku z obciążającymi dla organizmu warunkami termicznymi czas trwania zabiegu w saunie mokrej jest zbliżony do tego w saunie fińskiej i nie powinien przekraczać 15 minut. Pozostałe zasady postępowania są tożsame z pozostałymi rodzajami sauny - przed i po zabiegu bierzemy prysznic, z sauny korzystamy nago, używamy klapek i zawsze siadamy na własnym, czystym ręczniku.    

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl