Korzystanie z sauny może być nie tylko doskonałym sposobem na odprężenie napiętych mięśni, ale i dobrą okazją do wzmocnienia naturalnej odporności. Zanim jednak zapiszesz się na pierwsze zabiegi, zwłaszcza jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj również, by stosować się do ściśle określonych zasad saunowania i przed samym zabiegiem nadmiernie się nie objadać. Dzięki temu zabieg będzie bezpieczniejszy i przyniesie Ci więcej korzyści. Poznaj zasady obowiązujące w saunie.

Przed wejściem do sauny

Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań medycznych i aktualnie nie jesteś chory – nie masz gorączki, kataru czy otwartych ran, z powodzeniem możesz wybrać się na pierwszą sesję w saunie. Przed zabiegiem należy skorzystać z prysznica i umyć ciało, a następnie dokładnie je wysuszyć. Zdejmujemy biżuterię, zegarki, okulary lub szkła kontaktowe. Do sauny zabieramy jedynie ręcznik i klapki, które zostawiamy przed drzwiami kabiny. Z sauny korzysta się nago, ale bardziej wstydliwe osoby mogą owinąć się w ręcznik lub prześcieradło. W niektórych publicznych saunach dopuszczalne jest korzystanie ze strojów kąpielowych, ale nie jest to zalecane. Obcisła tkanina ogranicza cyrkulację powietrza, przez co zabiegi są mniej skuteczne, a nawet mogą przyczynić się do powstania nieprzyjemnych podrażnień skórnych.

Zasady obowiązujące w saunie

W przypadku sauny suchej (fińskiej) rozpoczęcie zabiegu zaleca się od zajęcia najniższej ławki i następnie, w miarę możliwości, wchodzi się na coraz wyższe piętra. Zanim usiądziesz na drewnianej ławie, połóż na niej zabrany ze sobą chłonny ręcznik. Jeśli zdecydujesz się położyć, zanim wyjdziesz z sauny, przynajmniej na chwilę usiądź. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko omdlenia. W przypadku sauny parowej (rzymskiej) po wejściu do kabiny należy opłukać wybrane siedzisko wodą. Zmywamy również miejsce na nogi. Zabieg czyszczenia miejsca powtarzamy po zakończonej sesji, gdy wychodzimy z kabiny.

Po wyjściu z sauny

Zakończenie procesu nagrzewania ciała nie kończy procesu saunowania. Dla uzyskania maksymalnej korzyści z zabiegu, po wyjściu z kabiny należy dokładnie spłukać całe ciało zimną wodą. Wchodzimy pod prysznic i myjemy się od nóg w kierunku głowy (najpierw kończyny, później okolice serca i kark). Po obmyciu ciała należy osuszyć się ręcznikiem i przynajmniej chwilę odpocząć. W tym momencie można również uzupełnić płyny. Wybieramy niegazowaną wodę lub napój izotoniczny. W optymalnym wydaniu saunowanie składa się z trzykrotnie powtórzonego cyklu, czyli naprzemiennego nagrzewania ciała, jego schładzania i odpoczynku. Oczywiście w przypadku mniej doświadczonych osób zabieg można skrócić – można wykonać tylko jeden lub dwa cykle. Kończąc zabieg, fazę odpoczynku należy wydłużyć do przynajmniej 20 minut, tym samym dając organizmowi czas potrzebny na powrót do normalnego trybu działania. Należy również odpowiednio się nawodnić. A gdzie zasady obowiązujące w saunie będzie najłatwiej wypełnić? Oczywiście w prywatnej saunie domowej. Jeśli szukasz firmy, która wykona dla Ciebie saunę, koniecznie skontaktuj się z nami.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl