Jak powszechnie wiadomo korzystanie z sauny ma wszechstronne dobroczynne działanie zarówno na nasze zdrowie i samopoczucie, jak i na urodę. Pozytywne rezultaty w postaci rozświetlonej, dobrze dotlenionej skóry i błyszczących elastycznych włosów można zauważyć nawet już po pierwszej sesji w saunie. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na specyficzne warunki stworzone przez wysoką temperaturę i różny zakres wilgotności należy bardzo dokładnie przygotować się do sauny. Dotyczy to przede wszystkim wyboru odpowiedniego typu sauny, ale również podjęcia wszelkich zabiegów około pielęgnacyjnych przed wejściem do sauny, w trakcie oraz po zakończeniu sesji. Dziś zajmiemy się tematem wpływu sauny na włosy i skórę głowy. Z artykułu dowiesz się, jakie korzyści przyniesie ci sauna i jak z niej prawidłowo korzystać, aby ominąć ryzyko zniszczenia lub przesuszenia włosów.

Sauna poprawia kondycję skóry i włosów

Lecznicze i pielęgnujące działanie sauny na skórę głowy i włosy znane jest od setek lat. Przypomnijmy jednak, że kwintesencją, podstawą działania sauny jest terapia ciepłem. W zależności od rodzaju wykorzystanej technologii, wyższa temperatura może być połączona z różnym zakresem wilgotności. Zrozumiałe jest zatem, że wybierając się do sauny należy koniecznie uwzględnić zalecenia i zasady korzystania z konkretnej terapii. Ogólnie wiadomo, że sauna ma pozytywny wpływ na urodę. Poprawia krążenie krwi i ukrwienie skóry, co może przyczynić się do poprawy kondycji skóry. Oczyszcza skórę głowy i włosy z martwych komórek skóry i sebum, co pozytywnie wpływa na ich wygląd. Wzmacnia i nadaje połysk włosom, poprawia ich elastyczność. Zmniejsza stres i napięcie, skóra staje się jędrna i elastyczna. Sauna pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, regeneruje i łagodzi stany zapalne. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe korzystanie z sauny może prowadzić do przesuszenia skóry i włosów, dlatego ważne jest zachowanie umiaru i nawilżanie skóry i włosów po korzystaniu z sauny.

Rodzaj sauny a pielęgnacja skóry głowy i włosów

Wybór rodzaju sauny ma znaczenie dla kondycji włosów. Sauna sucha i sauna parowa różnią się nie tylko sposobem działania, ale także wpływem na włosy. Sauna sucha, znana również jako sauna fińska, działa poprzez podgrzanie powietrza do wysokiej temperatury. Ta metoda jest skuteczna w oczyszczaniu skóry głowy i włosów z martwych komórek skóry i sebum, co pozytywnie wpływa na ich wygląd. Sauna sucha również pomaga wzmocnić i nadać połysk włosom oraz poprawić ich elastyczność. Natomiast sauna sauna infrared, działa poprzez podgrzanie ciała poprzez promieniowanie podczerwone. Ta metoda jest skuteczna w głębokim oczyszczaniu skóry i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Pomaga poprawić krążenie krwi i ukrwienie skóry, co przyczynia się do lepszej kondycji skóry i włosów. Należy jednak pamiętać, że oba rodzaje sauny działają w wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności ok. 10-30% , co może prowadzić do przesuszenia skóry i włosów, dlatego ważne jest zachowanie umiaru i nawilżanie skóry i włosów po korzystaniu z sauny. Nieco inne parametry ma sauna mokra, gdzie wyższą wilgotność wynosi około 50 %- 65%, ale temperatura osiąga również wysoki poziom od 50oC do 110oC. Łaźnia parowa zaś stanowi zupełnie inny rodzaj terapii parą wodą. Tutaj warunki są w zasadzie wprost odwrotne – maksymalna wilgotność przy utrzymaniu ciepłej, ale niezbyt wysokiej temperatury. Łaźnia  parowa, znana jako łaźnia turecka, bądź sauna turecka działa przede wszystkim nawilżająco. To znakomity wybór, jeśli chce się zintensyfikować działanie najróżniejszych preparatów kosmetycznych na włosy. W takich warunkach składniki odżywcze z masek wnikają głęboko w strukturę włosa. Łaźnia parowa jest bardzo łagodna i może być stosowana codziennie, nie wysusza włosów, a wspomaga ich regenerację intensyfikując działanie preparatów kosmetycznych. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego idealnego rodzaju sauny dla wszystkich. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dlatego przed wyborem rodzaju sauny warto skonsultować się z specjalistą od saun, aby wybrać rodzaj najlepszy dla siebie. W Zitpol Sauna powstają sauny na każde zamówienie. Wybierz swój wymarzony model sauny.

Jak zadbać o włosy i skórę głowy w saunie?

Wybierając się do sauny warto bardzo rozsądnie przemyśleć kwestie przygotowania się do sesji. Bez względu na typ sauny, zawsze przed sesją należy nawilżyć organizm od środka. Wypijanie dostatecznej ilości zdrowych płynów wspomoże proces oczyszczania z toksyn i zapobiegnie odwodnieniu. Wybierając się do sauny fińskiej lub innej, gdzie temperatura przekracza 50 stopni ciepła warto zakładać specjalną czapkę na głowę. Jeśli nie  posiadasz specjalnej czapki do sauny, zmocz ręcznik w chłodnej wodzie i połóż go na głowie. Utrzymuj ręcznik w stałej wilgotności. Okrycie głowy uchroni włosy i ich cebulki przed wysuszeniem i uszkodzeniem. Po saunie o niskich parametrach wilgotności zawsze warto zastosować odżywczo-nawilżającą maseczkę. Korzystając z łaźni parowej możesz śmiało nałożyć balsam lub maskę na włosy ok. 5 cm od nasady na czas sesji. Po zakończeniu korzystania z łaźni po prostu spłucz kosmetyk pod prysznicem. Pamiętaj, aby po każdym saunowaniu uzupełnić płyny. Maseczka na włosy po saunie lub do łaźni parowej Składniki: 2 łyżki oliwy z oliwek 1 jajko 1 łyżka miodu Przygotowanie: W misce wymieszaj 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 jajko i 1 łyżkę miodu. Nałóż mieszaninę na wilgotne włosy, szczególnie skupiając się na końcówkach. Owiń włosy folią aluminiową i nałóż czepek na głowę. Pozostaw na 20-30 minut ( w przypadku korzystania z łaźni, po prostu pozostaw maskę na czas trwania sesji), a następnie dokładnie spłucz maseczkę z włosów. Włosy umyj i susz jak zwykle. Ta maseczka pomoże nawilżyć i odżywić włosy, a także zwiększyć ich elastyczność i połysk. Oliwa z oliwek zawiera witaminy A i E, które odżywiają włosy, a jajko jest bogate w białko, które wzmacnia włosy. Miód natomiast jest naturalnym humektantem, który pomaga utrzymać wilgoć w włosach. Pamiętaj, że sauna parowa jest skuteczna w głębokim oczyszczaniu skóry i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, ale długotrwałe korzystanie z sauny o wysokiej temperaturze i niewielkiej wilgotności  może prowadzić do przesuszenia skóry i włosów, dlatego ważne jest zachowanie umiaru i nawilżanie skóry i włosów po korzystaniu z sauny. Jeśli masz pytania dotyczące rodzaju sauny oraz korzyści z sauny domowej, zadzwoń do specjalisty Zitpol Sauna tel.: 605 23 15 25 (każdy rodzaj sauny) lub tel.: 697 51 30 05 (Specjalista ds. Ganbanyoku)  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl