Choć w naszej części świata największą popularnością cieszą się sauny typu tradycyjnego, takie jak sauna fińska czy łaźnia parowa, to jednak w ostatnich latach coraz łatwiej o możliwość skorzystania z ich bardziej urozmaiconych, mniej typowych wersji. Sauna japońska Ganbanyoku jest tego doskonałym przykładem.

Jak działa Ganbanyoku?

W odróżnieniu od saun tradycyjnych, w saunie japońskiej temperatura i wilgotność powietrza osiąga bardziej umiarkowane wartości, przez co zabiegi są mniej obciążające dla organizmu i mogą trwać znacznie dłużej, nawet do godziny. Optymalna temperatura w saunie Ganbanyoku to zaledwie 40 stopni Celsjusza. Wilgotność standardowo oscyluje w granicach 50-60%, dzięki czemu warunki panujące w saunie są niezwykle komfortowe, co sprzyja rozluźnieniu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Cechą charakterystyczną sauny są kamienne ławy wykonane z unikalnego gatunku skał wydobywanych w kamieniołomach na wyspie Hokkaido. To właśnie za sprawą właściwości czarnej krzemionki wulkanicznej zabiegi w saunie Ganbanyoku są tak bardzo korzystne dla zdrowia. Podczas zabiegu kamienne płyty powinny nagrzać się do temperatury powietrza (kilka stopni więcej, niż wynosi naturalna temperatura ludzkiego ciała), przez co leżąca na nich osoba może doświadczyć błogiego uczucia rozluźnienia całego ciała. Emitowane przez podgrzane płyty promieniowanie cieple wnika w głąb ludzkich tkanek, poprawiając ukrwienie nie tylko wierzchniej warstwy skóry, ale także znajdujących się tuż pod nią mięśni, ścięgien, stawów czy innych tkanek.

Czym Ganbanyoku różni się od innych rodzajów sauny?

Zasadniczą różnicą jest maksymalna wartość temperatury powietrza, która w saunach tradycyjnych, takich jak sauna fińska czy ruska bania, sięga wartości 90-120 stopni Celsjusza. W saunie japońskiej temperatura powietrza to zaledwie 40 stopni Celsjusza. Podobnie jest z wilgotnością powietrza, która w saunie Ganbanyoku osiąga w miarę neutralną, umiarkowaną wartość. Poziom 50-60% wilgotności powietrza nie jest przesadnie obciążający dla organizmu. Z jednej strony jest wyższy niż w tradycyjnej saunie fińskiej (suchej) i znacznie niższy niż w ruskiej bani (sauna parowa). Poza tym w odróżnieniu od tradycyjnych, europejskich wersji sauny, w których organizm ogrzewany jest przez powietrze, w saunie japońskiej do podgrzewania ludzkiego ciała wykorzystuje się kamienne płyty, które powinny osiągać temperaturę równą temperaturze powietrza (kilka stopni więcej niż wynosi naturalna temperatura ludzkiego ciała). Ciepło kamieni przenika przez skórę i dociera do tkanek miękkich organizmu, poprawiając ich ukrwienie.

Jak sauna Ganbanyoku działa na ludzki organizm?

Emitowane przez podgrzaną krzemionkę wulkaniczną fale głębokiej podczerwieni (FIR) wnikają w ludzkie ciało na głębokość około 4-5cm. Przenikają przez wierzchnie warstwy skóry, docierają do struktur mięśniowych, stawów, powięzi, ścięgien i wiązadeł. Rozgrzewając tkanki, sprzyjają rozszerzaniu się drobnych naczyń krwionośnych. Krążenie krwi przyspiesza, co sprzyja lepszej regeneracji tkanek i szybszemu wypłukiwaniu z komórek toksyn będących efektem naturalnych procesów przemiany materii. Dzięki unikalnym właściwościom podgrzanej krzemionki wulkanicznej organizm może szybciej się regenerować, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Pobudzona do pracy skóra staje się gładsza i bardziej sprężysta, przez co zabiegi w saunie Ganbanyoku polecane są m.in. paniom walczącym z cellulitem. Zabiegi w saunie japońskiej sprzyjają również szybszej regeneracji po różnego rodzaju urazach. Podgrzanie tkanek miękkich pomaga w walce ze stanami zapalnymi, obrzękami czy wysiękami. Szybsze krążenie krwi sprzyja także efektywnemu wypłukiwaniu toksyn ze skóry i tkanek znajdujących się tuż pod jej powierzchnią. Wiele opisów sauny Ganbanyoku wspomina o wydzielanych przez krzemionkę wulkaniczną jonach ujemnych, które niejednokrotnie określa się mianem tzw. niewidzialnych witamin. Choć dotychczas nie znaleziono naukowego potwierdzenia dla tego typu właściwości, to jednak osoby korzystające z zabiegów w saunie japońskiej potwierdzają, że czują się po nich znacznie lepiej. Stają się zdrowsi, mają lepsze samopoczucie i więcej energii. Niezaprzeczalnym efektem działania japońskiej sauny jest poprawa krążenia krwi w obrębie skóry i w znajdujących się tuż pod jej powierzchnią tkankach – mięśniach i stawach, a to sprzyja ich szybszej regeneracji. Ciepło rozluźnia, poprawia ukrwienie, sprzyja szybkiej odbudowie uszkodzonych struktur mięśniowych i skutecznemu oczyszczeniu zewnętrznych warstw ciała ze znajdującej się w komórkach toksyn. Sauna Ganbanyoku w pozytywny sposób oddziałuje na wygląd skóry, pomagając m.in. w redukcji cellulitu. Zabiegi pomagają przy stanach zapalnych, redukują dolegliwości bólowe ze strony mięśni czy stawów. Pomagają również wzmocnić naturalny układ odpornościowy organizmu, skłaniając go do intensywniejszego działania. W odróżnieniu od tradycyjnych typów sauny, zabieg w saunie japońskiej może trwać nawet godzinę. Zwykle takim zabiegom towarzyszy rozluźniająca muzyka i aromaterapia, a ze względu na umiarkowane wartości temperatury i wilgotności powietrza, zabiegi Ganbanyoku są bezpieczne dla większości osób, również tych w podeszłym wieku.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl