Jeszcze do niedawna tylko nieliczne obiekty posiadały własną saunę. Dziś podejście inwestorów uległo zmianie i wiele nowo powstających hoteli, ośrodków wypoczynkowych czy obiektów rekreacyjnych standardowo wyposażonych jest nie tylko we własny basen, ale i właśnie w saunę. Korzystanie z obu typów atrakcji może okazać się niezwykle korzystne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, trzeba jednak wiedzieć, jak z nich właściwie korzystać. O czym zatem powinniśmy pamiętać?

Co pierwsze, sauna czy basen?

Choć wiele osób kieruje się własnymi preferencjami, to jednak według specjalistów w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się na basen, a dopiero po zakończeniu treningu pływackiego, udać się do sauny. Dlaczego taka kolejność wydaje się najbardziej wskazana? Podczas pływania mięśnie naszego ciała wykonują intensywną pracę fizyczną, rozciągają się i rozgrzewają. Organizm męczy się, dlatego po zakończonym treningu warto dać mu chwilę wytchnienia, odwiedzając saunę. Podczas pobytu w sunie już wstępnie rozgrzane mięśnie dodatkowo się dogrzeją, zwiększy się przepływ krwi i tym samym łatwiej wypłuczemy z mięśni kwas mlekowy oraz inne produkty przemiany materii, które odpowiadają za bolesne zakwasy. Dzięki saunie nasza potreningowa regeneracja będzie zatem znaczenie szybsza. Jeśli odwrócimy kolejność zabiegów i w pierwszej kolejności odwiedzimy saunę, mocno dogrzane mięśnie będą pracowały mniej intensywnie, a tym samym skuteczność treningu pływackiego będzie mniejsza.

Pamiętaj o krótkiej przerwie!

Automatyczne przejście z basenu do sauny może skończyć się szokiem termicznym i być mocno obciążające nawet dla super wytrzymałego organizmu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest chwila przerwy pomiędzy basenem a sauną. Podczas przerwy warto wziąć letni prysznic, co powoli wyrównać temperaturę wychłodzonego po kąpieli ciała, dokładnie się osuszyć, nawodnić i po kilku minutach oddechu wejść do sauny. Wyrównanie oddechu po męczącym treningu pływackim jest bardzo ważne dla Twojego bezpieczeństwa. Wchodząc zmęczonym do sauny, narażasz swój organizm na dodatkowy wysiłek, co zamiast oczekiwanej korzyści z zabiegu, może przynieść odwrotny skutek. Oczywiście po sesji w saunie również należy wziąć prysznic, tak by spłukać pot z powierzchni ciała i zamknąć rozszerzone pory.

Jakie korzyści odniesiesz?

Połączenie basenu z sauną to doskonały sposób na zwiększenie efektywności treningu pływackiego i osiągnięcie dodatkowych korzyści prozdrowotnych, wynikających z zabiegu w saunie. Podczas pływania pracujesz nad poprawą wytrzymałości organizmu, zwiększasz objętość swoich płuc, poprawiasz wydolność krążeniowo-oddechową, wzmacniasz mięśnie niemal całego ciała. Po przejściu do sauny dajesz swojemu ciału czas na regenerację, wspierasz proces oczyszczania mięśni ze znajdującego się w nich kwasu mlekowego i innych toksyn, jakie są efektem wcześniejszego, intensywnego wysiłku fizycznego. Poza tym zabiegi w saunie w korzystny sposób wpływają na kondycję i wygląd Twojej skóry, a także na sprawność działania Twojego układu immunologicznego. Warto również pamiętać, że zabiegi w saunie mają pozytywny wpływ na stan Twojego ducha. Połączenie wysiłku fizycznego z chwilą relaksu w saunie może okazać się zatem korzystne nie tylko dla Twojego ciała, ale i umysłu. Jeśli nie masz dostępu do pływalni, ale masz możliwość korzystania z sauny, chociażby z jej domowej wersji, pamiętaj, że pływanie to nie jedyna forma aktywności fizycznej, która ma korzystny wpływ na stan Twojego zdrowia. Zamiast pływania, przed sesją w saunie, możesz wybrać się na szybki, godzinny spacer, jogging czy dłuższą przejażdżkę rowerem. Marzenie o własnej saunie w domu pomoże Wam spełnić Zitpol - producent saun.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl