Wbrew powszechnym sądom, korzystanie z sauny przez astmatyków w najmniejszym stopniu nie zagraża ich zdrowiu. Wręcz przeciwnie, regularne wizyty w saunie mają pozytywne działanie terapeutyczne. Pomagają udrożnić i nieco poszerzyć górne drogi oddechowe, dzięki czemu oddychanie staje się łatwiejsze i bardziej płynne. Oddech staje się głębszy, a organizm lepiej natleniony. Ustają takie objawy jak bolesny ucisk w klatce piersiowej czy uciążliwy kaszel.

Astma, co to takiego?

To choroba charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych, co objawia się m.in. świszczącym oddechem, kaszlem, bólem w klatce piersiowej, uczuciem ucisku w gardle czy dusznością. Nasilenie objawów astmy prowadzi do ogólnego osłabienia i wycieńczenia organizmu, co spowodowane jest między innymi bezsennością (ciągły kaszel i duszności utrudniają lub wręcz uniemożliwiają spanie). Podczas ataków astmatycznych chora osoba szybko traci siły, staje się zmęczona i senna.

Komu pomoże sauna i jaki jej rodzaj wybrać?

Regularne zabiegi w saunie wskazane są m.in. dla osób cierpiących na astmę oskrzelową, bronchitową, a także na różne odmiany astmy pochodzenia alergicznego. Dla astmatyków najlepszym wyborem będzie klasyczna sauna typu fińskiego (wysoka temperatura przy niskiej wilgotności powietrza).

Jak działa sauna?

Rozgrzane, suche powietrze pomaga rozszerzyć oskrzela, dzięki czemu oddycha się głębiej i zdecydowanie swobodniej. Rozszerzone oskrzela i suche powietrze sprzyjają również szybszemu usuwaniu śluzu, co zmniejsza dolegliwości związane z uporczywym kaszlem. Osoby cierpiące na astmę powinny jednak przestrzegać ściśle określonych zasad podczas pobytu w saunie:

  1. nie powinny korzystać z sauny zaraz po posiłku (minimum 2h przerwy od jedzenia przed wizytą w saunie),
  2. kąpiel w saunie nie powinna być dłuższa niż 8-12 minut,
  3. przed wejściem do sauny należy wziąć zimny prysznic,
  4. na początku sesji należy siadać na najniższej ławeczce.

Regularne wizyty w saunie pomogą w zmniejszeniu części nieprzyjemnych objawów astmy, takich jak duszność czy kaszel. Warto jednak pamiętać, że w ostrych stanach, podczas nasilenia objawów astmatycznych, korzystanie z sauny nie jest wskazane. Gdy leki mają słabsze działanie, saunę należy sobie odpuścić i poczekać do momentu poprawy stanu zdrowia.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl