Schorzenia reumatyczne dotyczą coraz większej części populacji tzw. zachodniego świata. Wynika to przede wszystkim z niskiego poziomu aktywności fizycznej i niewłaściwego żywienia, a raczej jego konsekwencji, czyli nadwagi. Oczywiście w wielu przypadkach przyczyną zwyrodnień i stanów zapalnych stawów są choroby o podłożu genetycznym oraz inne choroby ogólnoustrojowe, ale w wielu przypadkach dolegliwości reumatyczne wynikają po prostu z tzw. niezdrowego trybu życia. W większości przypadków leczenie dolegliwości reumatycznych jest leczeniem objawowym, farmakologicznym. Cennym wsparciem dla takiego leczenia może być również sauna, która w szczególnych przypadkach (gdy dana osoba nie może korzystać z leczenia farmakologicznego) może stanowić podstawową formę terapii, eliminując przynajmniej część dolegliwości bólowych powodowanych przez zwyrodnienia i stany zapalne w obrębie stawów, wiązadeł, ścięgien, mięśni czy kości.

Czym są schorzenia reumatyczne?

To cała grupa różnego rodzaju schorzeń związanych z układem mięśniowo-szkieletowym człowieka, najczęściej objawiająca się stanami zapalnymi w obrębie stawów, będącymi ich pochodną silnymi dolegliwościami bólowymi, ograniczeniem zakresu ruchów, sztywnością stawów, a także obrzękiem w okolicy tkanek objętych stanem zapalnym. Przyczyny dolegliwości reumatycznych mogą być bardzo różne, dlatego przy wystąpieniu tego typu objawów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli przyczyną dolegliwości reumatycznych są naturalne zwyrodnienia stawów pojawiające się wraz z wiekiem, wynikające z niezdrowego stylu życia lub dużej nadwagi, skutecznym sposobem na neutralizacji przynajmniej części z nich mogą być regularne wizyty w saunie.

Dlaczego sauna?

Dzięki naprzemiennemu podgrzewaniu i wychładzaniu ciała nie tylko wspieramy naturalne procesy regeneracji naszej skóry i naturalną odporność naszego organizmu, ale także zapewniamy lepsze ukrwienie wszystkich tkanek, z jakich składa się nasze ciało. To przyspiesza naturalne procesy odnowy wszystkich struktur naszego organizmu. Poza tym ciepło pomaga rozluźnić mięśnie i usztywnione stawy, przynosząc efekt odczuwalnej ulgi niemal każdemu, kto cierpi na dolegliwości reumatyczne związane ze zwyrodnieniem stawów.

Kiedy nie stosować sauny?

Choć regularne zabiegi w saunie (najlepiej dwa razy w tygodniu) mogą przynieść odczuwalną ulgę osobom cierpiącym na zwyrodnienia stawów, to w pewnych jednostkach chorobowych korzystanie z sauny nie będzie wskazane. Jakie to schorzenia? To m.in. przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, powikłania zapalne w obrębie stawów, ostre stany zapalne stawów, zesztywniałe zapalenie stawów w obrębie kręgosłupa czy nadmierne napięcie mięśni grzbietu. Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe ze strony stawów, zanim skorzystasz z sauny, skonsultuj się z lekarzem.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl