Rosnąca popularność sauny sprzyja wzrostowi zainteresowania możliwością instalacji niewielkich kabin w domach jednorodzinnych, a nawet w tradycyjnych mieszkaniach. Dzięki nowym technologiom nie trzeba budować osobnego pomieszczenia na saunę. Z powodzeniem można zainstalować ją w łazience, na poddaszu domu czy nawet w garażu. Wystarczy dostęp do instalacji elektrycznej i wydajnego systemu wentylacji. Czy zatem warto zdecydować się na domową saunę? Jakie są z tego największe korzyści?

Montaż sauny w mieszkaniu lub domu

Realizacja marzenia o prywatnym SPA jest dziś w zasięgu każdego, nie tylko najbogatszych osób. Saunę można zainstalować w domu jednorodzinnym z odpowiednio zaprojektowanym i przeznaczonym na ten celu pomieszczeniem oraz w tradycyjnych mieszkaniach, zwykle w łazience. Na rynku znajdziemy mnóstwo kabin o zróżnicowanych wymiarach, dedykowanych różnym metodom saunowania. Oczywiście najpopularniejsze są sauny fińskie, ale w sprzedaży znajdziemy również przeznaczone do domowego montażu sauny infrared, a nawet sauny rzymskie czy ruskie banie – te ostatnie mają zazwyczaj formę niewielkiego domku, który instaluje się w ogrodzie. Na ich montaż mogą pozwolić sobie zatem wyłącznie te osoby, które mają dom z ogrodem lub działkę rekreacyjną z odpowiednią infrastrukturą techniczną (dostępem do energii elektrycznej i wody). Co warte podkreślenia, instalacja gotowej kabiny nie jest przesadnie skomplikowana i nie zajmuje wiele czasu. Ważne jednak, by montażem zajmowała się wykwalifikowana ekipa – ktoś, kto się na tym zna. Dzięki temu nie ryzykujemy problemów z nadmiernym zawilgoceniem pomieszczeń, w których zainstalujemy saunę, a tym samym mamy większą pewność, że kabina zbyt szybko się nie zniszczy, a na ścianach nie pojawi się grzyb. Gdy na saunę zdecydujemy się już na etapie planowania domu, jej późniejszy montaż będzie jeszcze łatwiejszy. Oczywiście kabinę z sauną można instalować także w mieszkaniach wcześniej do tego nieprzystosowanych. Wystarczy kilka metrów wolnej powierzchni, dostęp do instalacji elektrycznej i sprawnego systemu wentylacji grawitacyjnej, którą w razie potrzeby można wspomóc wentylacją mechaniczną.

Różne rodzaje sauny do wyboru

Gdy już zdecydujesz się na montaż sauny w swoim domu, musisz jeszcze zdecydować, który jej rodzaj wybrać. Największą popularnością współczesnych odbiorców cieszą się sauny suche zwane fińskimi, parowe zwane łaźniami rzymskimi oraz infrared, czyli na podczerwień. Cechą charakterystyczną sauny fińskiej jest panująca w niej stosunkowo niska wilgotność powietrza, której wartość rzadko kiedy przekracza 10% oraz wysoka temperatura oscylująca w granicach 90-120 stopni Celsjusza. Taka sauna będzie dobrym wyborem dla tradycjonalistów, którzy lubią się wypocić i nie mają zdrowotnych przeciwwskazań do zabiegów realizowanych w ekstremalnych warunkach. W łaźniach parowych temperatury powietrza są znacznie niższe i zwykle oscylują w granicach 60-70 stopni Celsjusza. Zdecydowanie wyższa jest jednak wilgotność powietrza, która może osiągać wartość 40-60%. Takie warunki sprawiają, że jest ona mniej obciążająca dla organizmu, w związku z czym może korzystać z niej więcej osób. Sauna parowa jest szczególnie korzystna dla skóry, w związku z czym jest ciekawym dopełnieniem wielu zabiegów upiększających. Sauna na podczerwień jest najlepszym wyborem dla osób, które źle znoszą ekstremalnie wysokie temperatury i dużą wilgotność powietrza. Umiarkowane warunki panujące w saunie infrared sprzyjają odprężeniu, a sam montaż kabiny z tego typu sauną jest wyjątkowo łatwy. Poza tym koszt eksploatacji saun infrared jest dość niski, co jest ważnym argumentem dla oszczędnych osób.

Zalety korzystania z sauny

Poza oczyszczeniem i odprężeniem regularne zabiegi w saunie mają korzystny wpływ na naszą naturalną odporność – stymulują układ immunologiczny do efektywniejszego działania. Są sprawdzonym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn, wspierają proces odchudzania, korzystnie wpływają na stan naszej skóry i włosów. Według wielu badań mogą pomagać w regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Są także doskonałym sposobem na rozluźnienie napiętych mięśni i ich szybszą regenerację, zwłaszcza po wyczerpującym treningu. Pomagają radzić sobie z dolegliwościami bólowymi w przypadku różnego rodzaju zwyrodnień. Sauna jest również wypróbowanym sposobem na relaks. Pomaga przynajmniej na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego i zwyczajnie się odstresować. Jeśli na co dzień korzystasz z sauny w ośrodku SPA, na pływali lub w siłowni, inwestycja w prywatną kabinę z pewnością się opłaci. Zyskasz nieograniczony dostęp do regeneracyjnych zabiegów o dowolnej porze dnia i nocy, również w dni wolne od pracy. Domowa sauna to także dobry pomysł na stworzenie prywatnej strefy relaksu, która pomoże w odprężeniu, regeneracji oraz realizacji zabiegów korzystnie wpływających na Twoją urodę i zdrowie.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl