Odświeżające kąpiele mogą mieć różny charakter. W przypadku sauny fińskiej oddziałujemy na ciało ekstremalnie wysoką temperaturą przy ograniczonej wilgotności powietrza. W łaźni parowej jest zupełnie inaczej – wysoka wilgotność nie ma związku z wysoką temperaturą, przez co taka kąpiel może trwać dłużej i mogą korzystać z niej osoby, którym lekarz odradza wizyty w tradycyjnej saunie suchej. W obu przypadkach możemy jednak liczyć na podobny efekt odświeżający i relaksujący.

Różnice konstrukcyjne i sposób działania

Tradycyjne wersje sauny, w tym przede wszystkim sauna sucha, to zamknięte, ale dobrze wentylowane pomieszczenia z piecem (współcześnie jest to zwykle piec elektryczny) służącym generowaniu wysokiej temperatury i ogrzewaniu kamieni, które od czasu do czasu można polać wodą dla uzyskania większej wilgotności powietrza. Cechą charakterystyczną tego typu kabin jest ich drewniane wykończenie. W przypadku łaźni parowej zamiast suchych kamieni podgrzewana jest woda, co służy generowaniu znaczących ilości pary wodnej. Poza tym łaźnie parowe są pomieszczeniami szczelnie zamkniętymi, dzięki czemu para wodna stopniowo się kumuluje i powoli skrapla na wyłożonych kamieniem lub ceramicznymi płytkami ścianach. Oczywiście łaźnie parowe również wyposażone są w system wentylacji, ale działa on znacznie mniej efektywnie niż w przypadku tradycyjnej sauny. Średnie temperatury powietrza w saunach są znacząco wyższe od tych w łaźniach parowych. Pomijając sauny na podczerwień, w tradycyjnych saunach średnia temperatura oscyluje w granicach 70-90 stopni Celsjusza, a wilgotność utrzymuje się na poziomie 5-30 procent. W łaźniach parowych jest znacznie chłodniej, ale zdecydowanie bardziej wilgotno. Temperatury w łaźni nie przekraczają 50 stopni Celsjusza (zwykle oscylują w granicach 40-45 stopni Celsjusza), ale wilgotność dochodzi do wartości nawet 100 procent, co możemy obserwować po skraplającej się na ścianie i suficie parze wodnej. O ile wnętrze klasycznej sauny zawsze wykończone jest drewnem, o tyle w przypadku łaźni parowych jest to materiał stosowny niezwykle rzadko. Ma to praktyczne uzasadnienie. Stosowanie innych materiałów niż drewno w przypadku sauny, gdzie temperatury powietrza dochodzą do wartości 100 stopni Celsjusza, mogłoby być niebezpieczne dla korzystających z niej osób – metalowe, kamienne czy ceramiczne elementy nagrzewają się zdecydowanie łatwiej i szybciej niż drewno. Stosowanie drewna w pomieszczeniach zamkniętych i słabo wentylowanych, w których panuje wysoka wilgotność powietrza, również jest niezasadne – przy wysokiej wilgotności drewno szybko się niszczy. W takich warunkach zdecydowanie lepiej sprawdza się kamień czy ceramika i tego typu materiały zwykle wykorzystywane są właśnie do wykańczania wnętrz łaźni parowych.

Odświeżenie, relaks i korzyści prozdrowotne

Podstawową funkcją rozgrzewających zabiegów w saunie i łaźni parowej jest oczyszczenie ciała i jego odprężenie. Wyższe temperatury powietrza sprzyjają rozluźnieniu napiętych mięśni i ścięgien, tym samym pomagając ogólnemu odprężeniu i łagodzeniu występujących dolegliwości bólowych. Takie zabiegi pomagają również w oczyszczeniu skóry, sprzyjając poprawie jej wyglądu. Tego typu funkcję realizują jednak w różny sposób. W przypadku sauny organizm oczyszcza się poprzez wzmożone pocenie się, a w przypadku łaźni parowej przez oddziaływanie na skórę dużą wilgotnością powietrza, co sprzyja jej nawodnieniu i poprawie elastyczności. Zabiegi w saunach i łaźniach parowych mają korzystny wpływ na samopoczucie i wygląd skóry. Mogą pomagać również w hartowaniu organizmu, czyli intensyfikacji pracy naszego układu odpornościowego, dzięki czemu ryzyko łapania drobnych infekcji będzie mniejsze. Takie zabiegi są także cennym wsparciem procesu odchudzania i doskonałym wstępem do różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym odmładzających zabiegów kosmetycznych. Na wizyty w saunach i łaźniach parowych szczególnie chętnie decydują się sportowcy i osoby aktywne – takie zabiegi wpływają na chwilową poprawę krążenia krwi, co sprzyja szybszej regeneracji mięśni i jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia procesu odbudowy po intensywnym wysiłku fizycznym.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl