W Finlandii sauna stanowi istotny element wyposażenia większości domów. Jej zalety zaczynają również doceniać Polacy. I nic w tym dziwnego gdyż domowa sauna pozwala nie tylko na relaks i wypoczynek, lecz także korzystnie wpływa na zdrowie.

Dobroczynne działanie sauny

Sauna należy do znanych od tysięcy lat zabiegów fizjoterapeutycznych z wykorzystaniem ciepła. Skandynawowie podkreślają, że w pełni pozytywny wpływ sauny można odczuć tylko wtedy, gdy zabieg przegrzania ciała zostanie połączony z zabiegiem nagłego ochłodzenia organizmu. Z dobrodziejstw sauny mogą bez problemu korzystać zdrowe osoby. Ciepło sauny świetnie aktywizuje układ krążenia, pobudza przemianę materii, sprzyja regeneracji mięśni i pomaga usuwać stres. Sauna jest także cennym uzupełnieniem terapii w przypadku występowania chorób reumatycznych, nerwobóli, rwy kulszowej czy nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych. Ponadto jest wskazana dla osób posiadających zaburzenia przemiany materii, stany zapalne jelit, nieżyty żołądka, uciążliwe infekcje pęcherza moczowego czy kamicę nerkową.

Sauna w domu – wymagania

Saunę można wybudować nie tylko w domu, lecz także w ogrodzie. Budowa wymaga użycia materiałów wytrzymałych na działanie wysokich temperatur. Pomieszczenie w którym będzie znajdować się sauna powinno być szczelne oraz odizolowane od reszty domu przy pomocy warstwy wełny mineralnej oraz drewnianych paneli. Jeśli kabina zostanie uwzględniona już na etapie budowy domu, to wówczas powinny zostać zaprojektowane przyłącza, odpływ kanalizacyjny oraz sprawna wentylacja. Minimalna wysokość pomieszczenia, w którym będzie znajdowała się sauna musi wynosić 2 metry, a pomieszczenie musi być zasilane prądem trójfazowym. Piec musi być umieszczony na ścianie wejściowej do kabiny, a jej drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. Z kolei podłoga powinna być wykonana z terakoty. Budowa sauny nie należy do łatwych zadań, zatem do tej inwestycji należy solidnie się przygotować. A najlepiej zatrudnić do tego specjalistów z Zitpol-sauna.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl