Pielęgnacja ciała to ważny element wielu kultur starożytnego świata. W Cesarstwie Rzymskim powszechną aprobatą cieszyły się łaźnie publiczne, z których korzystano nie tylko w celach higienicznych, ale także z uwagi na panującą w nich dość luźną atmosferę, która sprzyjała zawieraniu nowych znajomości czy załatwianiu interesów. Podobna atmosfera panowała w łaźniach wschodu, od których wywodzi się nazwa hammam (łaźnia turecka).

Jak wyglądał tradycyjny rytuał hammam?

Początek zabiegu pielęgnacyjnego to półgodzinna wizyta w saunie, która powinna pomóc w oczyszczeniu ciała i ogólnym odprężeniu, jednocześnie przyczyniając się do przyspieszenia pulsu i oddech. Po zakończeniu sesji w saunie ciało należy opłukać zimną wodą, w ten sposób obkurczają rozszerzone naczynia krwionośne, hartując organizm i aktywując układ immunologiczny do intensywniejszej pracy. Kolejny etap rytuału to relaks w pomieszczeniu z podgrzewanymi, marmurowymi ławami. Wypoczynek na gorących ławach pozwala rozluźnić mięśnie, otworzyć zamknięte pory skóry i pozbyć się toksyn zalegających w jej głębszych warstwach. Co ważne, w pomieszczeniu z podgrzewanymi ławami powietrze powinno być suche. Na przygotowaną skórę nakłada się tradycyjne czarne mydło (główne składniki to oliwa z oliwek, czarne oliwki, masło shea i olej palmowy), które dogłębnie ją oczyszcza, a dzięki dużej zawartości witaminy E, również intensywnie ją zmiękcza. Kolejnym etapem rytuału hammam jest złuszczanie naskórka, za co w tradycyjnej łaźni tureckiej odpowiedzialni są oddelegowani do tego celu pracownicy. Złuszczanie wykonuje się przy pomocy rękawic kessa, które oryginalnie wytwarzano z koziej sierści. Następnie ciało należy opłukać i obłożyć leczniczym błotem lub nawilżającą glinką ghassoul. Ostatni etap rytuału to ponowne obmycie ciała i nałożenie na skórę odżywczego olejku arganowego.

Rytuał hammam w wydaniu współczesnym?

Jeśli okoliczne ośrodki SPA nie oferują tego typu zabiegów, możesz spróbować przeprowadzić go we własnym domu. Gdy nie masz dostępu do klasycznej sauny, wystarczy ciepły prysznic lub gorąca kąpiel. Kolejny etap to umycie ciała mydłem wytwarzanym z czarnych oliwek i oliwy (Savon-Noire). Następnie odczekujemy kilka-kilkanaście minut aż skóra zmięknie, spłukujemy z siebie pianę z mydła i szorujemy ciało przy pomocy rękawicy kessa. Szorowanie najlepiej rozpoczynać od kończyn dolnych, od prawej strony i podążać w kierunku serca, co ma pomóc w przepchnięciu limfy. Po wyszorowaniu ciało spłukujemy chłodną wodą i wcieramy w skórę ulubiony balsam. Gdy mamy nieco więcej czasu, możemy skorzystać z nawilżającej glinki, którą pozostawiamy na skórze na co najmniej 10 minut. Po jej spłukaniu ciało nacieramy olejkiem arganowym, który nawilża, zwiększa elastyczność i poprawia jędrność skóry, przez co staje się ona bardziej napięta i wygląda młodziej. Tradycyjny i uwspółcześniony rytuał hammam to doskonały sposób na walkę z cellulitem i innymi niedoskonałościami skóry. Regularne zabiegi poprawią jej wygląd, pomagają w jej wygładzeniu i nawilżeniu. Są doskonałym wyborem dla osób borykających się z problemem skóry skłonnej do nadmiernego przesuszania. Przez intensywny masaż szorstką rękawicą pozwalają również poprawić krążenie i niwelować obrzęki spowodowane nadmierną wagą. Jeśli chcesz móc przeprowadzić pełny rytuał we własnym domu Zitpol Sauna pomoże w zbudowaniu idealnej sauny. Zapraszamy do kontaktu.    

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl