Przygotowując się do wizyty w saunie, zadajemy sobie wiele różnych pytań. Część z nich odnosi się do naszego aktualnego stanu zdrowia i ewentualnych zdrowotnych przeciwwskazań do skorzystania z sauny. Inne odnoszą się do naszej kondycji fizycznej i związanej z nią częstotliwości oraz intensywności zabiegów, jakim poddajemy się w saunie. Ciekawym pytaniem może być również pytanie o dietę. Co i w jakich ilościach można jeść przed skorzystaniem z sauny i po co warto sięgnąć tuż po zabiegu?

Co jeść przed wizytą w saunie?

Wizyta w saunie dość mocno obciąża nasz organizm, dlatego staramy się nie objadać tuż przed samym zabiegiem. Dzięki temu nasze ciało nie musi wykonywać dodatkowej, ciężkiej pracy związanej z trawieniem. Na 1-2 godziny przed wejściem do sauny w ogóle nie jemy. Ostatni posiłek powinien byś lekki, z dużą zawartością węglowodanów złożonych, które stopniowo uwalniają energię oraz lekkostrawnego białka. Unikamy tłustych posiłków, które mogą zalegać na żołądku przez wiele godzin. Dobrym posiłkiem przed sauną może być owsianka z owocami, jajecznica czy kanapka z chudą piersią kurczaka. Jeśli lubisz słodkości, nic nie stoi na przeszkodzie, by ostatnim posiłkiem przed sauną były naleśniki z dżemem lub domowy budyń z owocową polewą. Planując wizytę w saunie zjedź lekki, ale pełnowartościowy posiłek bogaty w węglowodany złożone i białka. Jeśli zdecydujesz się na słodką przekąskę składającą się głównie z węglowodanów prostych, szybko ją strawisz i po skokowym wzroście insuliny, nastąpi jej gwałtowny spadek. Gdy na naturalny spadek insuliny nałoży się gwałtowny wzrost temperatury ciała – spowodowany wizytą w saunie, zwyczajnie może zrobić Ci się słabo i w skrajnym przypadku możesz nawet zemdleć.

Co zjeść po wyjściu z sauny?

Pierwszy posiłek po wyjściu z sauny zjedz na spokojnie. Daj ciału chwilę na wrócenie do stanu równowagi i dopiero wtedy sięgnij po jedzenie. Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku jakiegoś rodzaju surówka warzywna lub owocowa sałatka, która pomoże uzupełnić wypłukane z organizmu witaminy i sole mineralne. Pierwszy posiłek po wyjściu z sauny warto również doprawić szczyptą soli, dla wyrównania poziomu elektrolitów. Nie zapominaj również o napojach. O ile przed wejściem do sauny nie warto przyjmować zbyt wielu płynów, to już po zakończeniu zabiegu, jak najbardziej można wypić 2-3 szklanki wody doprawionej odrobiną soli lub podobną ilość świeżego, owocowego lub warzywnego soku.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl