Regularne zabiegi w saunie to sprawdzony sposób na zwiększenie naturalnej odporności organizmu, poprawę wyglądu skóry czy wewnętrzne odprężenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli często korzystasz z sauny na pływalni, w siłowni czy salonie odnowy biologicznej, wartą rozważenia opcją może być dla Ciebie budowa sauny we własnym domu. Wbrew pozorom jest to dość łatwe i stosunkowo tanie.

Jak zacząć?

Optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie budowy sauny już na etapie projektowania domu. Dzięki temu unikniesz konieczności adaptacji gotowych pomieszczeń mieszkalnych i związanych z tym dość kłopotliwych remontów. Optymalną lokalizacją dla sauny będzie łazienka. Projektując dom, warto zatem wygospodarować na łazienkę nieco więcej miejsca. W przypadku najmniejszych kabin potrzebować będziesz około dwóch metrów kwadratowych wolnej powierzchni. Jeśli chcesz korzystać z sauny w sposób możliwie komfortowy, na kabinę potrzebne będzie Ci około 3-5 metrów kwadratowych powierzchni łazienki. Instalacja sauny w domach już gotowych jest wciąż możliwa. Jeśli łazienki są zbyt małe, by pomieścić dodatkową kabinę, saunę można zbudować na poddaszu domu, w piwnicy, ewentualnie w garażu. Trzeba jedynie pamiętać o konieczności przeciągnięcia instalacji wodno-kanalizacyjnej do wybranego pomieszczenia. Musimy również zadbać o jego dobrą wentylację. Ciekawą, ale dość drogą opcją, jest budowa sauny na zewnątrz domu, w ogrodzie. Postawienie dodatkowego budynku, podciągnięcie do niego wszystkich niezbędnych instalacji i jego wyposażenie to dość kosztowna, ale i niezwykle efektowna opcja.

Jaką saunę wybrać?

Wybór konkretnego rozwiązania to kwestia indywidualnych upodobań i potrzeb. Na rynku znajdziesz wiele modeli saun i tylko od Twojej decyzji zależy, na którą z nich się zdecydujesz. Najpopularniejszy typ sauny to klasyczna sauna fińska, czyli sauna typu suchego, w której temperatury powietrza sięgają 110 stopni Celsjusza, a wilgotność rzadko przekracza 10 procent. Odwrotnością sauny fińskiej jest sauna parowa, często nazywana również rzymską łaźnią. W takiej saunie panuje lekko podwyższona temperatura powietrza (45-65 stopni Celsjusza), ale wilgotność dochodzi do 65 procent. Rozwinięciem sauny typu rzymskiego jest sauna mokra, gdzie wilgotność powietrza waha się w granicach 20-35 procent, ale temperatura dochodzi do 75-90 stopni Celsjusza. Alternatywą dla klasycznych typów sauny jest sauna na podczerwień, infrared. W tym przypadku miejsce klasycznego pieca zajmują promienniki podczerwieni, które ogrzewają skórę, zapewniając podobny efekt terapeutyczny jak zabiegi w saunie fińskiej.

Montaż sauny

Decydując się na zakup gotowej sauny, warto szukać firmy, która za niewielką dopłatą zajmie się jej montażem. Profesjonaliści gwarantują wykonanie szczelnych podłączeń, dzięki czemu użytkowanie sauny nie powinno wiązać się z gwałtownym wzrostem wilgotności w łazience czy innym, zaadaptowanym na potrzeby sauny pomieszczeniu.

Na co zwrócić uwagę?

Sercem każdej sauny jest piec, który ogrzewa jej wnętrze. W przypadku saun typu fińskiego, zamiast nowoczesnego pieca elektrycznego, możesz zdecydować się na wybór tradycyjnego paleniska na drewno. W wariancie z paleniskiem koniecznością będzie jednak zbudowanie osobnego przewodu kominowego lub zlokalizowanie sauny w miejscu, w którym już taki komin istnieje. W przypadku saun z piecem elektrycznym możesz wybierać pomiędzy modelami zasilanymi piecami jedno- i trójfazowymi. Te drugie są nieco większe i mają większą moc, ale są tańsze w codziennej eksploatacji (tańszy prąd). Gdy zdecydujesz się na niedużą saunę infrared, możesz podłączyć ją do każdego domowego gniazdka elektrycznego. Wybierając saunę, warto przyjrzeć się bliżej materiałom, z jakich ją wykonano. Sauny z lepszych, twardszych gatunków drewna są droższe, ale posłużą nam przez wiele lat. Kabiny wykończone tańszym drewnem – zwykle jest to świerk skandynawski – są bardziej podatne na wilgoć i trzeba częściej je odnawiać. Realizacja marzenia o własnej saunie nie powinna sprawić nikomu większych problemów. Niedużą saunę można zainstalować praktycznie w każdej większej łazience. Jeśli zależy Ci na większej kabinie, z powodzeniem możesz zainstalować ją w innym domowym pomieszczeniu. Koszt zakupu i montażu sauny nie jest przesadnie wysoki i jeśli lubisz saunować, inwestycja w domową saunę w znaczący sposób nie powinna naruszyć Twojego budżetu. Zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy chętnie doradzą, pomogą w wyborze najlepszej sauny.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl