Dziś posiadanie sauny domowej staje się oznaką dbałości o dobre zdrowie i samopoczucie. Coraz więcej Polaków rozważą montaż własnego saunarium w domu, mieszkaniu lub ogrodzie. Rozwój najnowszych technologii umożliwia montaż sauny w dowolnym miejscu. Okazuje się, że wystarczy jedynie mały skrawek podłogi oraz dostęp do gniazdka z prądem. Jeśli zatem myślisz o montażu sauny na swój prywatny użytek, zapoznaj się z naszymi radami na temat „jak zaplanować własną saunę?”.

Jak zaplanować własną saunę? Wybierz miejsce

To, gdzie umieścić saunę jest bardzo ważne. Dla wielu osób liczy się łatwy i szybki dostęp w okolicach sypialni i łazienki. Jeśli przeznaczyliśmy specjalne miejsce na saunę projektując nowy dom, sprawa jest rozwiązana. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, dlatego dobrym pomysłem jest wyodrębnienie kawałka podłogi w łazience. Wielkość naszej domowej sauny właśnie zależy od powierzchni, jaką możemy poświęcić na projekt. Często montujemy saunę w miejscu starej zabudowy, garderoby, pod skosami lub w nieużywanym pokoju. Niektórzy decydują się również na montaż na poddaszu lub w piwnicy. Profesjonalna firma projektująca i montująca sauny jest w stanie wykorzystać potencjał każdego pomieszczenia. Ale jeśli masz możliwość swobodnego wyboru miejsca i niewiele parametrów cię ogranicza, wybierz powierzchnię, z której łatwy jest dostęp nie tylko do prądu, ale również do wody. Pamiętaj, że przed wejściem do sauny i zaraz po sesji należy wziąć prysznic. Ponadto mając możliwość skorzystania z ujęcia wody możesz rozważyć saunę mokrą lub łaźnie parową. Coraz bardziej popularne stają się sauny ogrodowe. To całkowicie odrębne pomieszczenia, które montuje się na zewnątrz w ogrodzie. Warto również wówczas uwzględnić strefę mokrą, na przykład miejsce na prysznic, basen lub balię na wodę.

Zdecyduj się na rodzaj sauny

Rodzaj sauny czasem determinują nam warunki pomieszczenia. Jeśli nie ma możliwości stworzenia dostępu do wody, wówczas montuje się saunę infrared lub saunę suchą. Sauna na podczerwień, a także sauna japońska nie wymagają wiele miejsca. Jedynym warunkiem jest dostęp do prądu. Warto zaznajomić się ze wszystkimi rodzajami saun i wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada i sprawia najwięcej przyjemności. Pamiętajmy też, że typ sauny determinuje w niektórych przypadkach rodzaj materiału budulcowego. Łaźnie parowe zazwyczaj wykłada się kafelkami, sauna fińska głównie montowana jest z drewna, z ewentualnym dodatkiem kamienia lub szkła. Ganbanyoku wymaga wyłożenia podłoża specjalną skałą wulkaniczną. Zastanów się, jakie materiały mogą być wykorzystane w twojej saunie i czy będą dobrze komponować się z aranżacją wnętrza. Sauna ma być przede wszystkim twoją strefą relaksu, zatem wszystkie jej właściwości muszą wynikać z twoich potrzeb i oczekiwań.

Określ zakres elementów  dodatkowych w saunie

Już starożytni zbadali wpływ dźwięków i kolorów na samopoczucie i zdrowie człowieka. Skorzystaj zatem z ich wiedzy. W saunie można zamontować nagłośnienie i dzięki temu podczas sesji możesz słuchać ulubionej muzyki. Warto też pomyśleć o zaletach kolorowego światła oraz o wykorzystaniu mocy aromaterapii. Dziś technologia pozwala na wiele ciekawych rozwiązań, które w bardzo wysokim stopniu pozwalają zwielokrotnić doznania w saunie.

Sprawy techniczne pozostaw profesjonalistom

Projekt sauny najlepiej jest powierzyć doświadczonej ekipie. Stworzenie komfortowego i wygodnego saunarium w domu opiera się nie tylko na samej wizualizacji i koncepcji sauny, ale przede wszystkim na umiejętnym dobraniu pieca  i innych urządzeń oraz na ich prawidłowym montażu. Zitpol Sauna od ponad 20 lat z sukcesami projektuje i tworzy domowe strefy relaksu. Dysponujemy ogromną wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Nasza działalność opiera się na efektywnym komunikowaniu się z klientem i dopasowaniu projektu do jego oczekiwań. Doradzamy w wyborze rodzaju sauny, w zakresie doboru materiału i akcesoriów. Nasza misja nie kończy się na realizacji projektu. Oferujemy również profesjonalny serwis sauny i wszelką pomoc techniczną. Zachęcamy do współpracy klientów indywidualnych i biznesowych. Podpowiemy jak zaplanować własną saunę.          

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl