Zabiegi w saunie lub łaźni to doskonały sposób na odprężenie ciała i umysłu, odświeżenie i wygładzenie skóry, rozluźnienie napiętych mięśni, przykróconych ścięgien i stawów. Oczywiście tego typu zabiegi oferują znacznie więcej korzyści. Trzeba jedynie pamiętać, że każdy typ sauny/łaźni oferuje nieco inne ich rodzaje.

Skąd się wzięła sauna?

Historia sauny w nierozerwalny sposób wiążę się z historią ludzkości. Zabiegi w saunie stosowane były zarówno przez ludy pierwotne, jak i pierwsze wielkie cywilizacje. W starożytnym Rzymie miejskie termy (sauny) wykorzystywano nie tylko do celów higienicznych, ale traktowano je również jako miejsce do spotkań towarzyskich czy załatwiania interesów. W Finlandii, z którą kojarzy się współczesne pojęcie sauny, zabiegi oczyszczające z wykorzystaniem wysokiej temperatury powietrza stosowane są od wieków. Gdy za mieszkania służyły zwykłe jamy ziemne, do saunowania wykorzystywano rozgrzane w ognisku kamienie, które polewano wodą w celu wytworzenia oczyszczającej ciało pary wodnej. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej integralnym elementem bani (wschodnioeuropejska sauna) były i po dziś dzień są aromatyczne zioła i tzw. witki, którymi smaga się ciało. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań technicznych, główną ideą przyświecającą powstaniu pierwszych łaźni, było stworzenie dogodnych warunków do dbania o higienę osobistą mieszkańców danej społeczności. Z czasem sauny stały się miejscem spotkań, integracji i relaksu. Współcześnie służą nie tyle codziennej higienie, ile zdrowiu i dobrej kondycji, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej.

Jakie rodzaje sauny są najpopularniejsze?

  • Sauna sucha, fińska – to jeden z najbardziej charakterystycznych i jednocześnie najbardziej rozpowszechnionych rodzajów sauny, w której temperatura waha się w granicach 60-110 stopni Celsjusza, a poziom wilgotności powietrza jest nie większy niż 35 procent (zwykle jest on znacznie niższy). Sauna typu fińskiego to niewielkie pomieszczenie wykończone naturalnym drewnem, z drewnianymi ławami do siedzenia lub leżenia (zwykle jest kilka poziomów ław), z centralnym elementem grzewczym wykończonym kamieniami, które podczas zabiegów można polewać wodą. Im wyższą ławę zajmiemy, tym wyższa temperatura będzie oddziaływała na nasze ciało. Sauna sucha to integralna część większości fińskich domów i coś, bez czego Finlandia straciłaby swój niepowtarzalny charakter.
  • Sauna IR, Infrared – to specjalny rodzaj sauny, w której do podgrzania ciała wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Wbrew powszechnej opinii do rozgrzania ciała nie potrzebujemy wysokiej temperatury powietrza. Promieniowanie podczerwone podgrzewa nie tylko skórę, ale i znajdujące się tuż pod nią mięśnie, sprzyjając ich rozluźnieniu, lepszemu natlenieniu i tym samym szybszemu oczyszczeniu.
  • Sauna solna – to sauna typu suchego, której wnętrze zamiast drewnem wykończono płytkami wykonanymi z soli kamiennej. Przebywanie w tego typu saunie pozwala cieszyć się korzyściami oferowanymi przez saunę fińską, a dodatkowo korzystać z zalet oczyszczających inhalacji solnych. Taka sauna to doskonały wybór dla osób borykających się z różnorodnymi schorzeniami dróg oddechowych. Inhalacje solne pomagają w ich udrożnieniu i dezynfekcji, co wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji.

Łaźnia, czyli sprawdzony sposób na nawilżenie skóry

Jedną z alternatyw dla zabiegów w saunie typu klasycznego jest łaźnia parowa. W odróżnieniu od sauny fińskiej wewnątrz łaźni panuje bardzo większa wilgotność powietrza (do 100 procent), ale i znacznie niższa temperatura (w granicach 40-60 stopni Celsjusza). Dzięki temu czas trwania zabiegu w łaźni może być dłuższy niż w saunie fińskiej. Co więcej, w niektórych łaźniach (łaźnie błotne) stosuje się specjalne glinki, algi lub inne rodzaje odżywek mineralno-biologicznych, które pomagają oczyszczać, nawilżać i odżywiać skórę, co wpływa na poprawę jej elastyczności, gładkości czy sprężystości. Wybór konkretnego rodzaju sauny czy łaźni powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i upodobania konkretnej osoby. Podejmując decyzję o budowie lub montażu sauny/łaźni w swoim domu, trzeba pamiętać również o spełnieniu określonych wymagań technicznych niezbędnych do instalacji tego typu wyposażenia. Dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się montażem łaźni i saun różnych typów. Ich profesjonalna opinia powinna pomóc w wyborze rozwiązania możliwie najlepiej dopasowanego do własnych oczekiwań, możliwości i potrzeb. Pracownicy Zitpol-sauna chętnie doradzą najlepszy rodzaj sauny dla Ciebie. Zadzwoń, zapytaj, pomożemy na każdym etapie planowania i montowania sauny w Twoim domu.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl