Rosnąca zamożność polskiego społeczeństwa znajduje odbicie w tym, jak urządzamy i w jakie sprzęty wyposażamy nasze współczesne domy. Coraz częstszym elementem wyposażenia nowoczesnego mieszkania czy domu jest już nie tylko duża wanna lub kabina prysznicowa z hydromasażem, ale także prywatna sauna. Czy warto decydować się na zakup i montaż sauny we własnym domu? O czym powinniśmy pamiętać, gdy chcemy zdecydować się na domową saunę?

Zwykła łazienka może okazać się niewystarczająca

Do instalacji sauny lub łaźni parowej potrzeba odpowiednio dużej przestrzeni, najlepiej osobnego pomieszczenia, które w całości będziemy mogli zagospodarować i przystosować do nowej funkcji. Jeśli w domu zaprojektowano dwie łazienki, jedną z nich możemy zaadaptować właśnie na saunę lub łaźnię parową. O budowie sauny najlepiej jednak pomyśleć wcześniej, już na etapie projektowania nowego domu. Warto pamiętać, że pomieszczenie, w którym będzie zlokalizowana sauna, powinno posiadać niezbędne przyłącza wodno-kanalizacyjne, wentylację i przystosowaną do poboru większej mocy instalację elektryczną (gdy sauna będzie ogrzewana piecem elektrycznym), ewentualnie instalację kominową (gdy saunę będziemy ogrzewać w sposób tradycyjny, drewnem). Oczywiście istnieje możliwość montażu sauny w pomieszczeniach wstępnie przewidzianych do pełnienia innej funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że sauna zajmuje dość dużo wolnej przestrzeni, a w pomieszczeniu, w którym ją zainstalujemy, powinno zaleźć się jeszcze miejsca na prysznic – sposobem na obejście tego problemu jest montaż sauny w pomieszczeniu sąsiadującym z łazienką. Tak czy inaczej, montaż sauny czy budowa łaźni parowej we własnym domu wymaga odpowiedniej ilości wolnego miejsca. Gdy miejsca jest zbyt mało, korzystanie z sauny będzie mniej komfortowe.

Jaki rodzaj konstrukcji wybrać?

Jeśli dysponujesz wolnym miejscem przystosowanym do montażu sauny, musisz jeszcze zdecydować o wyborze odpowiedniego jej rodzaju. W sprzedaży znajdziesz wiele typów saun i łaźni parowych przystosowanych do montażu w domach prywatnych. Decydując się na jedną z nich, warto rozważyć, czy ma ona służyć jedynie do samych zabiegów, czy też ma stać się częścią większej przestrzeni dedykowanej wypoczynkowi i regeneracji. W tym drugim przypadku należy zadbać o wygospodarowanie dodatkowego miejsca na kabinę prysznicową, wannę z hydromasażem czy nawet na profesjonalne jacuzzi. Poza tym warto pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na ławę, przy której można usiąść po zakończonym zbiegu i w komfortowych warunkach chwilę odpocząć. Wybór największego modelu sauny nie w każdym przypadku będzie zatem uzasadniony i optymalny. Ogólnie rzecz ujmując, montaż sauny w domu nie jest przedsięwzięciem wybitnie skomplikowanym, zwłaszcza jeśli o tego typu wyposażeniu pomyślimy już na etapie projektowania domu. Jednak nawet w innych przypadkach montaż sauny wciąż jest możliwy. Trzeba jedynie wybrać taki model urządzenia, które rozmiarem będzie dostosowane do wielkości pomieszczenia, w którym chcemy je zainstalować. Należy również pamiętać o konieczności dostosowania takiego pomieszczenia do wymogów sauny, przede wszystkim o wyposażeniu go wydajny system wentylacji. Nasza firma zajmuje się kompleksową obsługą saun domowych, od pomocy w wyborze, poprzez montaż i serwis. Zapraszamy do kontaktu.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl