Kluczowym elementem wyposażenia sauny jest piec, który odpowiada za uzyskanie określonej temperatury i poziomu wilgotności w jej wnętrzu. Na rynku znajdziesz kilka typów pieców do sauny. Najpopularniejsze ich rodzaje to piece elektryczne oraz klasyczne piece opalane drewnem naturalnym. Wybór konkretnego rodzaju pieca będzie miał wpływ na konstrukcję całej sauny, dlatego decyzję o jego wyborze należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Czym kierować się przy wyborze pieca i jaki jego rodzaj wybrać?

Piece elektryczne

Największą zaletą tego typu pieców jest ich bezobsługowy charakter – takiego pieca nie trzeba rozpalać, nie trzeba gromadzić opału, ani sprzątać po zakończonej sesji w saunie. Poza tym ustawienie poziomu pożądanej temperatury przy pomocy pieca elektrycznego jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku pieców tradycyjnych, opalanych drewnem. Piece elektryczne charakteryzują się również nowoczesnym wyglądem, co pasuje do stylu aranżacji wielu współczesnych wnętrz mieszkalnych i użytkowych. Minusem użytkowania tego typu pieców jest wysokie zużycie energii elektrycznej, a to wiąże się z dość dużymi rachunkami za prąd, zwłaszcza przy częstym odpalaniu i wygaszaniu sauny. Przeszkodą w podłączeniu pieca elektrycznego może być również nieodpowiednia instalacja elektryczna. Trzeba pamiętać, że jej przystosowanie do wymogów pieca, może wiązać się ze znacznymi wydatkami.

Piece tradycyjne opalane drewnem

Idealny wybór dla miłośników sauny typu tradycyjnego. Wybór pieca na drewno w dużym stopniu uzależniony jest jednak od charakterystyki technicznej budynku, w którym chcemy zainstalować saunę. Taki budynek musi być przystosowany do odprowadzania spalin pochodzących ze spalania drewna. Koszt budowy osobnego przewodu kominowego może być dość wysoki, poza tym nie zawsze jest to wykonalne. Użytkowanie pieca na drewno, pomimo jego niewątpliwych zalet – skaczące płomienie mogą działać uspokajająco i pomagać w zrelaksowaniu się, jest jednak dość kłopotliwe. Po pierwsze trzeba znaleźć miejsce na gromadzenie opału. Trzeba także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Po trzecie trzeba samemu rozpalić ogień i posprzątać piec po zakończeniu zabiegu w saunie. Oba typy pieców do sauny mają swoich gorących zwolenników i przeciwników. Decydując się na budowę sauny, trzeba jednak wziąć pod uwagę czynniki obiektywne. Nie w każdym domu da się zbudować saunę wyposażoną w piec na drewno – ze względu na przepisy budowlane i nie każdy dom ma instalację elektryczną przystosowaną do obsługi pieca elektrycznego o dużej mocy. Warto o tym pamiętać, by później nie czuć się nieprzyjemnie zaskoczonym.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl