O korzystnym wpływie sauny na ludzki organizm powiedziano już wiele. Jej właściwości są nie do przecenienia – oczyszcza z toksyn, pomaga w regeneracji mięśni, podnosi wydolność organizmu. Między innymi dlatego zaleca się korzystanie z niej sportowcom. Dlaczego warto i co należy wiedzieć przed skorzystaniem z sauny? Oto najważniejsze informacje.

Jak sauna wpływa na nasz organizm?

Zmiany temperatury, jakim poddawany jest organizm w czasie korzystania z sauny, sprawia, że oczyszcza się on z toksyn oraz podnosi się jego wydolność. W czasie sauny możemy także się zrelaksować oraz przygotować organizm na czas, kiedy będzie musiał zwalczać różne infekcje – zmiany temperatury poprawiają pracę układu immunologicznego. Wysoka temperatura panująca w saunie powoduje również rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz przyśpiesza krążenie, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony, szybciej się regeneruje i składniki odżywcze szybciej docierają do poszczególnych części ciała. Sauna ma także wiele właściwości, z których powinni korzystać sportowcy. Korzystanie z niej znacznie przyśpiesza regenerację ciała. Z sauny warto korzystać w czasie dni, kiedy nie ćwiczymy lub po treningu. Wtedy ciało będzie mogło zregenerować się, a mięśnie zrelaksują się po dużym wysiłku. Dodatkowo pobyt w saunie po treningu pozwala zmniejszyć odczuwalność bólu mięśni. Warto jednak pamiętać, że do sauny najlepiej wejść na kilka godzin po treningu, by dać układowi krążenia możliwość powrotu do stałego rytmu, gdyż sauna dodatkowo może przyśpieszyć tempo. Wejście do sauny warto odłożyć w czasie również ze względu na to, że może powodować to szybszą utratę wody i elektrolitów. To może skutkować efektami odwrotnymi od zamierzonych. Ciało nie będzie się regenerować, a bardziej się męczyć. Sauna polecana jest również osobom, które mają problemy ze stawami, trądzikiem pospolitym, atopowym zapaleniem skóry, naciągniętymi mięśniami, bólami krzyżowymi, a także narażonych na stres i zaburzenia snu.

Jaki rodzaj sauny będzie najlepszy?

 1. sauna fińska – jest to propozycja dla osób, które dobrze znoszą wysokie temperatury – w jej wnętrzu temperatura powietrza może osiągnąć nawet 90-100 stopni, a wilgotność sięga w niej około 5-10%. W tej saunie skóra oczyszcza się najszybciej, gdyż szybko się poci. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny fińskiej są przede wszystkim problemy z układem krwionośnym;
 2. sauna parowa – jest przeznaczona dla osób, które gorzej znoszą bardzo wysokie temperatury. W tej saunie temperatura powietrza wynosi około 40-60 stopni, a wilgotność sięga nawet 100%. Para unosząca się w saunie sprzyja odprężeniu oraz nawilża drogi oddechowe. W tej saunie, jako dodatkowy element terapii relaksacyjnej można używać olejków eterycznych;
 3. sauna na podczerwień – zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. W tej saunie temperatura powietrza to około 40-60 stopni, jednak w przeciwieństwie do sauny parowej, tutaj powietrze jest suche. Jest ona bezpieczna praktycznie dla wszystkich. Ciepło w tej saunie szybciej i głębiej wnika w cało, co powoduje intensywne pocenie się i wydalanie toksyn z organizmu.

Trzeba pamiętać, że z sauny należy korzystać z umiarem i stopniowo przyzwyczajać ciało do tak wysokich temperatur.

W jaki sposób prawidłowo korzystać z sauny?

Korzystanie z sauny to przede wszystkim naprzemienne ogrzewanie ciała i obniżanie jego temperatury. Przed rozpoczęciem sesji należy wziąć prysznic i rozgrzać stopy w ciepłej wodzie. Dodatkowo przed wejście do sauny suchej (fińskiej) należy dokładnie wytrzeć się ręcznikiem. Jest to o tyle ważne, że wilgotna skóra gorzej paruje, a przy bardzo wysokiej temperaturze, krople jakie pozostają na skórze mogą powodować poparzenia. Przed wejściem do sauny należy także zdjąć wszelkie metalowe ozdoby biżuteryjne. Panie powinny oczyścić skórę z makijażu. Przed korzystaniem z sauny warto też zrezygnować z korzystania z kosmetyków, w tym kremów i balsamów. Można natomiast nałożyć je na skórę po skorzystaniu z sauny. Warto też pamiętać, że na jedną sesję w saunie składa się kilka wejść trwających od 3 do maksymalnie 10 minut. W pierwszych wejściach należy siadać na najniższych półkach, gdzie temperatura jest najniższa. W przerwie (około 10 minut) należy ochłodzić organizm przy pomocy letniej, dopiero później zimnej wody. W przypadku regularnego korzystania z sauny można zastosować bardziej ekstremalne zmiany temperatur. Po wyjściu z sauny należy uzupełnić utracone płyny – najlepiej pić wodę. Warto też zjeść pełnowartościowy posiłek. Mimo wielu zalet, jakie daje sauna, niektóre schorzenia wykluczają możliwość korzystania z niej. Są to między innymi:

 1. gorączka,
 2. otwarte rany,
 3. stany zapalne,
 4. gruźlica;
 5. trądzik różowaty;
 6. choroby nowotworowe,
 7. zaburzenia krążenia;
 8. cukrzyca,
 9. ciąża.

Firma Zitpol-sauna pomoże dobrać najlepszą saunę, wykona opomiarowanie pomieszczenia, zajmie się montażem sauny w Państwa domu. Z Zitpol-sauna budowa sauny suchej, mokrej czy infrared nie będzie stanowiła problemu.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl