Relaksujące właściwości sauny doceniane są nie tylko przez mieszkańców mroźnej Skandynawii. U naszych wschodnich sąsiadów dużą popularnością cieszy się zmodyfikowana wersja sauny fińskiej, czyli tzw. ruska bania. Alternatywą dla niej jest sauna mokra, zwykle nazywana rzymską. Jeśli prywatna sauna we własnym domu to Twoje marzenie, zapoznaj się ze specyfikacją działania saun suchych i mokrych (parowych). Znając ich właściwości, podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej powinno być znacznie łatwiejsze.

Prywatna sauna w mieszkaniu/domu – czy to w ogóle realne?

Większości osób sauny kojarzą się z dużymi ośrodkami SPA, obiektami sportowo-rekreacyjnymi czy ofertą luksusowych hoteli. W rzeczywistości instalacja niedużej kabiny wyposażonej we wszystkie funkcjonalności klasycznej sauny jest możliwa praktycznie w każdym przystosowanym do tego celu miejscu – z wyprowadzonymi instalacjami i dobrym systemem wentylacji. Nie ma zatem żadnych przeszkód, by saunę zainstalować w domu jednorodzinnym czy w średniej wielkości mieszkaniu. Wbrew pozorom sam proces instalacji kabiny w większości przypadków nie wymusza konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu czy realizacji skomplikowanych prac budowlanych. Mniejsze modele kabin zajmują zaledwie 1-2m2 powierzchni i zwykle instaluje się je w łazienkach. Sauna nie potrzebuje zatem dodatkowego pomieszczenia. Oczywiście, gdy zależy Ci na większym komforcie, prywatną saunę możesz zlokalizować w wydzielonym dla niej osobnym pomieszczeniu, najlepiej tuż przy tarasie, tak by bezpośrednio po zabiegu móc schłodzić ciało na świeżym powietrzu. Przed rozpoczęciem inwestycji warto zapoznać się z ofertami kilku firm, które na co dzień montują sauny. Fachowcy podpowiedzą, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze pod względem finansowym, przy uwzględnieniu indywidualnych upodobań i potrzeb inwestora. Kluczem do wygody korzystania z sauny, niezależnie od wybranego jej rodzaju, będzie prawidłowy montaż. Dlatego prace instalacyjne również warto powierzyć fachowcom. Doświadczeni monterzy wiedzą, że kabina nie może przylegać do ścian, a pomieszczenie, w którym ma być zainstalowana, musi mieć sprawną wentylację. Dzięki temu wilgoć nie będzie skraplała się na ścianach, a gorące powietrze nie będzie parzyło skóry. Dlatego w pomieszczeniach z sauną, prócz klasycznej wentylacji grawitacyjnej, często stosuje się również systemy wentylacji mechanicznej obsługiwanej przez wydajne wentylatory.

Sauna sucha i mokra – krótka charakterystyka

Instalacja sauny typu fińskiego (suchej) jest bardzo prosta, a przez to stosunkowo tania. Do prawidłowego działania kabiny potrzebny jest jedynie dostęp do energii elektrycznej i sprawnego systemu wentylacji. W przypadku sauny mokrej (rzymskiej) dodatkowo potrzebny jest dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Zabiegi w saunach suchych bazują na oddziaływaniu na ciało poprzez wysoką temperaturę powietrza, przy ograniczonej wilgotności – nie powinna być wyższa niż 10 procent. Ich sercem są piece, w wersji nowoczesnej są to piece elektryczne, które podgrzewają powietrze i ustawione na nich kamienie. Gdy chcemy nieco zwiększyć wilgotność powietrza, rozgrzane kamienie polewamy wodą. W przypadku zabiegów w saunach parowych na ciało oddziałujemy poprzez temperaturę (dużo niższa niż w saunie fińskiej) i dużą wilgotność powietrza. Nowoczesne wersje saun parowych wyposażone są w piece elektryczne i elektroniczne sterowniki, które umożliwiają ustawienie pożądanego poziomu wilgotności powietrza. W saunach rzymskich wilgotność powietrza zwykle oscyluje w granicach 40-100 procent. Ostateczna wartość zależy od indywidualnych upodobań użytkownika i typu sauny.

Ile kosztuje sauna?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę kabiny w jednym z domowych pomieszczeń, podstawowym kosztem będą materiały budowlane i wykończeniowe, a także niezbędne do działania sauny urządzenia, w tym przede wszystkim piec elektryczny. W wersji oszczędnej samodzielna budowa sauny typu fińskiego, z drewnianymi siedziskami i średniej klasy piecem to koszy rzędu 7-8 tys. złotych. Oczywiście przy założeniu, że wszystkie prace wykonujemy własnoręcznie. Jeśli interesują Cię gotowe rozwiązania, najprostsze i najmniejsze sauny fińskie kosztują około 4 tys. złotych. Taką gotową kabinę można bez trudu zainstalować niemal w każdej średniej wielkości łazience. Jeśli zamiast sauny fińskiej wybierzesz saunę parową, koszt inwestycji będzie nieco większy. Budowa takiej sauny od podstaw to wydatek rzędu 7-10 tys. złotych, przy założeniu, że wszystkie prace remontowe i monterskie wykonamy we własnym zakresie. Gotowe kabiny z generatorami pary są znacznie tańsze i ich ceny zaczynają się już od 3 tys. złotych. Podobnie jak w przypadku saun fińskich, mała kabina z generatorem pary może być zainstalowana w łazience, w domu lub mieszkaniu. Najciekawszym, ale i najdroższym rozwiązaniem jest zakup kabiny dwufunkcyjnej – sauny parowej i suchej w jednym. Piece i sterowniki obsługujące tego typu kabiny są bardziej skomplikowane, a przez to droższe. Koszt instalacji wielofunkcyjnej sauny w mieszkaniu lub domu to minimum 10 tys. złotych. Masz pytania - napisz, zadzwoń, chętnie doradzimy jaką saunę wybrać.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl