Dla większości z nas zabiegi w saunie to przede wszystkim możliwość zregenerowania ciała i odprężenia się po ciężkim dniu lub tygodniu pracy. Dla Finów sauna to zdecydowanie coś więcej. To nieodzowny element ich narodowej tożsamości, kultury i tradycji. Finowie to pionierzy sauny, a zatem warto czerpać z ich doświadczeń, tak by zabiegi w saunie przynosiły nam jak najwięcej korzyści.

Skąd się wzięła fińska sauna?

Choć pierwsze wzmianki o saunie pochodzą sprzed blisko 2 tys. lat i są związane nie z północną częścią naszego kontynentu, lecz z Azją, to jednak klasyczne, współczesne rozumienie pojęcia sauny nieodzownie związane jest właśnie z obszarem geograficznym zajmowanym przez współczesną Finlandię. Według aktualnych ustaleń historycznych pierwsze sauny wkopywane były w ziemię i dopiero z czasem zaczęto budować drewniane konstrukcje przypominające małe domki, z którymi kojarzy się nam współczesna sauna fińska. Pierwsze drewniane sauny określano pojęciem saun dymnych, ponieważ brakowało w nich przewodu kominowego, który odprowadzałby spaliny z paleniska. Z uwagi na brak komina we wnętrzu sauny kumulował się dym, co utrudniało oddychanie i przyczyniało się do szybkiego zabrudzenia jej wnętrza. Poza tym taką saunę trudniej było nagrzać – brak przewodu kominowego utrudniał utrzymanie ognia i nagrzanie kamieni umieszczonych w palenisku. Współczesne sauny fińskie ponownie coraz częściej pozbawiane są kominów, z uwagi na większą dostępność pieców elektrycznych, które nie emitują spalin.

Czy sauna jest dla Finów ważna?

Z zabiegów w saunie korzysta zdecydowana większość Finów (według różnych badań około 90% populacji). Jest to najlepszym potwierdzeniem ogólnospołecznego przywiązania do sauny jako miejsca, w którym można się zrelaksować i odpocząć, a przy okazji zregenerować nadwątlone siły, spotkać się z przyjaciółmi lub rodziną czy odbudować naruszoną naturalną odporność organizmu. Z sauny w Finlandii korzysta się od najmłodszych lat do późnej starości. Z dobrodziejstw tego typu rozrywki nie korzystają w zasadzie jedynie te osoby, którym zostało to zabronione przez lekarza. Sauna dla Finów jest elementem tradycji i jedną z najpopularniejszych form powszechnie dostępnej rozrywki. Pomimo dużej ilość saun prywatnych, Finowie wciąż bardzo chętnie korzystają z saun publicznych, widząc w tym szansę na poznanie nowych osób czy okazję do zorganizowania spotkania w gronie bliskich przyjaciół lub nieco dalszych znajomych. Co ciekawe, w fińskiej saunie organizuje się nawet spotkania biznesowe. Fińska sauna ma zatem wymiar nie tylko prozdrowotny, ale i prospołeczny. Jest miejscem, w którym dba się o zdrowie ciała i ducha, a przy okazji zapobiega się alienacji i wykluczeniu społecznemu.

Jak korzystać z fińskiej sauny?

Tradycyjna fińska sauna w oczywisty sposób wiąże się z określonym, praktykowanym od wieków rytuałem. Po pierwsze, z sauny zawsze korzysta się nago. Jeśli ktoś się krępuje, może jednak sięgnąć po dodatkowy ręcznik, którym zakryje intymne części ciała. Po drugie, do sauny wchodzimy po wystudzeniu rozgrzanych emocji, tak by nie wprowadzać do jej wnętrza nieprzyjemnej atmosfery. Pamiętamy, że sauna to miejsce wypoczynki i relaksu, dlatego nie możemy naruszać strefy prywatności i komfortu pozostałych osób przebywających w jej wnętrzu. Po trzecie, tradycyjna fińska sauna to brak olejków aromatycznych – według tradycji rozgrzane kamienie polewa się wyłącznie czystą wodą. Po czwarte, po zabiegu w saunie rozgrzane ciało należy schłodzić, najlepiej nacierając się śniegiem lub wskakując do lodowatej przerębli. Współcześnie może to być oczywiście zwyczajny, zimny prysznic. Po piąte, w tradycyjnej fińskiej saunie, dla spotęgowania efektu terapeutycznego, ciało muska się brzozowymi witkami. Dziś ten zwyczaj jest już jednak rzadziej przestrzegany. Kojarzona z Finlandią sauna zadomowiła się na stałe w tradycji wielu krajów regionu i powszechnie praktykowana jest m.in. w Rosji. Dziś z sauny chętnie korzysta również wielu Polaków, a dzięki większej dostępności pieców elektrycznych, praktycznie każdy z nas może pozwolić sobie na budowę sauny we własnym domu. Pomoże w tym nasza firma - Zitpol Sauna - zapraszamy do kontaktu.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl