Zabiegi w saunie fińskiej to nie tylko sposób na odprężenie, ale także skuteczne wsparcie dla systemu immunologicznego, układu krążenia czy układu nerwowego. Jeśli masz to szczęście i jesteś właścicielem sauny, by móc wykorzystać pełen potencjał oferowanych przez nią możliwości, powinieneś zadbać o jej właściwą konserwację.

Co najczęściej psuje się w saunach typu fińskiego? Jakie elementy zużywają się najszybciej i jak o nie dbać, by móc korzystać z sauny fińskiej przez możliwie długi czas?

Codzienna pielęgnacja

To podstawowy zestaw czynności, które należy realizować po każdorazowym skorzystaniu z sauny. Wnętrze sauny fińskiej po przeprowadzonym zabiegu należy dokładnie osuszyć. Drewniane ławy, podłogę i oparcia należy dokładnie przetrzeć i przynajmniej raz w miesiącu zdezynfekować, używając do tego celu specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia sauny. Poza utrzymywaniem czystości należy kontrolować stan kamieni wykorzystywanych do wytwarzania pary wodnej. W przypadku sauny fińskiej kamienie odgrywają niezwykle ważną rolę i gdy są już mocno zużyte, należy zastąpić je nowymi. Gdy drewniane elementy wyposażenia sauny są już mocno zużyte, należy pomyśleć o ich odnowieniu – wyszlifowaniu i zabezpieczeniu. Należy również sprawdzać stan uszczelek w drzwiach i w razie potrzeby dokonać ich wymiany. Bardziej złożone prace pielęgnacyjno-konserwacyjne warto powierzyć doświadczonym fachowcom.

Kontrola instalacji elektrycznej

Sercem współczesnej sauny fińskiej jest piec elektryczny. Nowoczesne sauny wyposażone są również w szereg innych urządzeń elektrycznych, w tym w oświetlenie, elektroniczne termostaty i wentylację mechaniczną. Gdy dojdzie do uszkodzenia przewodu zasilającego jedno z takich urządzeń, nie trudno o zwarcie i pożar. Dlatego należy systematycznie kontrolować stan izolacji przewodów elektrycznych i w razie zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń, wezwać elektryka. Od sprawności instalacji elektrycznej w saunie zależy nie tylko wygoda jej użytkowania, ale także nasze bezpieczeństwo, a na nim nigdy nie powinniśmy oszczędzać, zwłaszcza że zwarcie instalacji elektrycznej w wykończonej drewnem saunie może skończyć się groźnym pożarem.

Co zużywa się najszybciej?

Jeśli jesteś użytkownikiem sauny fińskiej, szczególną uwagę zwróć na jakość wykonania zainstalowanych w niej wskaźników, sterowników i czujników. To właśnie te elementy sauny psują się najczęściej, co nie zawsze wynika z niewłaściwego sposobu użytkowania sauny. Dbaj o klepsydrę, która ma tendencję do psucia się, jeśli do jej obracania nie będziesz wykorzystywał przeznaczonego do tego celu uchwytu. Do polewania kamieni używaj chochli – lanie wody bezpośrednio z cebra może prowadzić do szybszego zużycia grzałki. Z czasem wymiany wymagać będzie drewniana podłoga i ściany. Drewno pod wpływem wilgoci zacznie stopniowo ciemnieć i jego wymiana po kilku-kilkunastu latach intensywnego użytkowania sauny fińskiej jest po prostu koniecznością. Warto pamiętać, że umiejętne obchodzenie się z sauną fińską i jej regularna konserwacja w pozytywny sposób wpłynie na wydłużenie czasu jej eksploatacji, bez konieczności przeprowadzania bardziej kosztownego remontu. Jeśli jednak dojdzie do poważniejszej awarii, naprawę sauny warto zlecić fachowcom. To najlepsza gwarancja zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowania sauny w przyszłości. Nasza firma – Zitpol-sauna oferuje Państwu montaż sauny fińskiej w domu. Zapraszamy do kontaktu.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl