Stare powiedzenie fińskie mówi, że w saunie należy się zachowywać jak w kościele. Wynika to z ogromnego duchowego znaczenia, jakie Skandynawowie przypisują saunie. Systematyczne kąpiele w gorącej parze nieustannie traktuje się jako element kulturowy na stałe wpisany w codzienność Finów. O tym, jak ważna jest sauna dla społeczności skandynawskiej opowiada piękna ludowa bajka o rolniku i diable.

Gdzieś na północy żył sobie szczęśliwie rolnik wraz ze swoją rodziną. Rolnik uwielbiał gorąca saunę i każdego dnia bardzo starannie rozpalał mocny ogień. Dorzucał ogromne ilości dobrego, pachnącego lasem drewna, aby saunę wypełniło gorące aromatyczne powietrze. Następnie wypuszczał z sauny nadmiar dymu i wołał rodzinę, która rozebrawszy się w domu szybko przemykała przez mroźne podwórze i z radością wkraczała do wnętrza gorącej sauny. Rodzina jednak nie mogła nazbyt długo napawać się gorącym powietrzem, bo rolnik naprawdę mocno rozpalał ogień. Słynął w całej okolicy ze swojego szczególnego upodobania do sauny. Żaden z jego rodaków nie mógł tyle wysiedzieć w tak gorącym pomieszczeniu. Wszyscy pozostali, zarówno rodzina, jak i sąsiedzi wypadali po krótkim czasie z sauny i wbiegali szybko do lodowatego jeziora. A rolnik dolewał jeszcze więcej wody na rozpalone kamienie i długo napawał się aromatycznym gorącem. O wyjątkowym rolniku wkrótce dowiedział się diabeł. Uśmiechnął się swoim złym złośliwym uśmieszkiem i kazał chochlikom przyprowadzić śmiałka. „Zobaczymy jak mu się spodoba piekielny ogień” – powiedział. Diabeł wzniecił w piekle ogromny ogień i czekał na reakcję rolnika. Im jednak było goręcej w piekle, tym rolnik był bardziej zadowolony. Prosił nawet, by diabeł jeszcze mocniej dorzucał do pieca piekielnego. Chochliki rozpaczliwie starały się rozpalić jeszcze większy ogień, ale rolnik nieustannie zapewniał, że wytrzyma o wiele wyższą temperaturę. Diabeł wpadł we wściekłość, miotał się i krzyczał, aż w końcu wypędził sprytnego rolnika i kategorycznie zabronił mu kiedykolwiek wracać do piekła. Wszyscy wkrótce dowiedzieli się o sposobie rolnika na to, aby uniknąć potępienia w ogniu piekielnym. Odtąd Finowie zaczęli postrzegać saunę jako wyjątkowe miejsce schronienia i ucieczkę przed diabłem.

Projektowanie i montaż wyjątkowych saun na zamówienie indywidualnych klientów, hoteli, pensjonatów i ośrodków spa tylko z Zitpol Sauna.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami: 605 23 15 25

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl