Niewielka sauna to fantastyczne uzupełnienie domowego wyposażenia. Miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się i zregenerować po ciężkim dniu pracy. Jeśli już zdecydujesz się na budowę sauny, musisz jednak pamiętać o jej regularnej konserwacji i pielęgnacji. Tylko dzięki odpowiednim staraniom sauna zachowa swój atrakcyjny charakter na długie lata. Jak zatem dbać o domową saunę?

Zacznij od ręczników

Niezbędnym elementem wyposażenia każdej sauny są dobrej jakości, chłonne ręczniki. Zanim usiądziesz na drewnianej ławie, zawsze pościel swoje siedzisko świeżym ręcznikiem. Dzięki temu pot spływający z Twojego ciała nie dostanie się na powierzchnię desek i nie zmieni ich koloru – w dłuższej perspektywie czasu ludzki pot jest w stanie odbarwić nawet najtwardsze i najbardziej odporne gatunki drewna. Poza tym pot spływający z ciała może stanowić pożywkę dla rozwoju bakterii i pleśni, dlatego najlepiej, jeśli będzie się zbierał na powierzchni ręcznika, a nie wsiąkał w drewniane siedzisko. Po każdej sesji w saunie ręczniki należy wyprać i wysuszyć. Do prania ręczników przeznaczonych do użycia w saunie nie zaleca się stosowania dużych ilości detergentów.

Sprzątanie wnętrza sauny

Po każdej sesji w saunie warto zmyć podłogę, używając do tego wilgotnej i miękkiej szmatki. Raz na kilka sesji warto pomyśleć również o zmyciu drewnianych siedzisk, półek i leżanek, tak by oczyścić je z ewentualnych resztek potu. W większości przypadków odradza się używanie do tego celu myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić surowe drewno. Lepszym rozwiązaniem będzie miękka szmatka i odpowiedniej jakości detergent o działaniu dezynfekującym, ale bezpiecznym dla drewna. Na rynku znaleźć można wiele specjalistycznych preparatów chemicznych przeznaczonych do pielęgnacji wnętrza sauny. W ostateczności do sprzątania użyć można czystej wody z dodatkiem octu. Taka mieszanka ma właściwości dezynfekujące i zapobiega powstawaniu smug na gładkich powierzchniach, zwłaszcza na szklanych elementach wyposażenia sauny. Co pewien czas zaleca się dokładne zdezynfekowanie całości sauny przy pomocy preparatów zawierających chlor. Takie czyszczenie powinno być przeprowadzane przynajmniej raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli z sauny korzysta wiele osób. Poza zwykłymi pracami porządkowymi, jeśli na drewnianych elementach wyposażenia sauny pojawiają się widoczne ślady ich zużycia, można poddać je ręcznemu lub maszynowemu szlifowaniu. Oczywiście po szlifowaniu całość sauny należy dokładnie umyć, tak by pozbyć się z jej wnętrza drobin drewnianego pyłu. Warto pamiętać, że naturalne drewno znajdujące się w saunie nie powinno być traktowane żadnymi środkami impregnującymi czy lakierami. Tylko takie drewno jest zdrowe i bezpieczne w użytkowaniu. Dlatego po skończonej sesji w saunie i po rutynowych porządkach, należy zadbać o dokładne osuszenie wszystkich drewnianych elementów wyposażenia sauny. Wycieramy je do sucha przy pomocy miękkiej, chłonnej ściereczki, na przykład ściereczki z mikrofibry. W ten sposób zapobiegamy szybkiemu zużyciu drewna.

Sprzątanie paleniska – źródła ciepła

Jeśli sauna ogrzewana jest drewnem, należy pamiętać o regularnym usuwaniu popiołu z paleniska. Mogą w tym pomóc specjalne odkurzacze do popiołu. W przypadku piecyków elektrycznych wystarczy jedynie pamiętać o ich osuszaniu i przecieraniu z kurzu. Gdy używasz kamieni, pamiętaj również o sprawdzeniu, czy nie popękały pod wpływem gwałtownego schładzania wodą. Uszkodzone kamienie wymień na nowe. Dbanie o porządek i czystość w saunie to gwarancja wyższego komfortu podczas kolejnych relaksujących sesji w jej wnętrzu. Poza tym regularne czyszczenie i dezynfekowanie sauny to mniejsze ryzyko rozwoju na powierzchni surowego drewna groźnych dla ludzkiego zdrowia bakterii, grzybów i pleśni, a także wyższy poziom estetyki i większa trwałość drewnianych elementów wyposażenia sauny.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl