Wellness często nazywane jest filozofią człowieka XXI wieku. Jest to nie tylko sposób na uzyskanie pięknego ciała, ale i oczyszczenie naszej duszy. Takie działanie jest niezwykle istotne, gdy wkoło nas jest pełno stresujących sytuacji, niezdrowego jedzenia i działań prowadzących do niezdrowego trybu życia (brak ruchu, złe decyzje żywieniowe i wiele innych rzeczy).

Filozofia wellness mówi wyraźnie, że jeżeli chcemy być szczęśliwi i zdrowi to sami musimy o to zadbać. O nasz stan zdrowia czy niezadowolenie z życia nie możemy obwiniać otoczenia. Sami musimy zmienić to, co wpływa niekorzystnie na nas. Chcąc cokolwiek zmienić musimy zapomnieć o wiecznym narzekaniu i niezadowoleniu i zacząć działać. Najważniejsze jest nauczenie się kontroli nad emocjami oraz radzenia sobie z przeciwnościami losu. Pozwoli to rozwinąć chęć poznania prawdziwej wartości naszego życia. Pod hasłem wellness kryje się umiejętność odpowiedniego relaksu, który pozwoli wypocząć i zregenerować siły. Jest to także zmiana trybu życia i odżywiania się. Trzeba zadbać o regenerację ciała i duszy. Unikać stresu i zadbać o prawidłowe relacje z bliskimi oraz ze współpracownikami. Istotna jest poprawa odporności organizmu. Należy porzucić wszelkiego rodzaju używki, w tym alkohol, papierosy, a nawet kawę. Pamiętać trzeba, że filozofia wellness ma przede wszystkim za zadanie doprowadzić organizm do takiego stanu, by unikać chorób i wszelkiego rodzaju niedogodności, nie jest sposobem na leczenie, nie zastąpi tradycyjnej medycyny.

Wellness - początki filozofii

Pierwsze założenie filozofii wellness można odnaleźć już w starożytnych pismach. Jednak prawdziwy rozwój popularności takiego działania pojawia się pod koniec XIX wieku i w latach 80-tych XX wieku. Pierwszym współczesnym filozofem działającym w myśl zasady wellness był Sebastian Kneipper, od którego nazwiska pochodzi pojęcie knappizm. Jest to filozofia bardzo zbliżona do wellness. Polega na łączeniu zdrowia, równowagi emocjonalnej, diety oraz aktywności fizycznej. Wszystkie te czynniki według Keippera mają wpływ na nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Jako pierwszy pojęcia wellness użył w 1959 r. lekarz Halbert L. Dunn. Pojęcie to jest połączeniem dwóch wyrażeń – well being (ang. dobre samopoczucie) oraz fitness. Propagatorem tej filozofii był również Paul Zane Pilzler, ekonomista i multimilioner, który stwierdził, że wellness będzie w przyszłości określała ściśle sposób naszego życia. Filozofia wellness nie narzuca nam konkretnego rozwiązania. Nie ma jednej słusznej drogi do osiągnięcia harmonii organizmu. Każdy powinien samodzielnie odnaleźć sposób najlepszy dla siebie. Jednak jedno jest wspólne dla wszystkich ścieżek do osiągnięcia celu – należy poświęcić sobie i swoim potrzebom tyle czasu, aby zrozumieć potrzeby ciała i duszy. Warto znaleźć równowagę pomiędzy takimi elementami jak: sen, relaks, ruch odpowiednia dieta i dbanie o ciało. Wszystkie te elementy pozwolą wypracować własny sposób dbania o siebie. Wypracowany styl życia powinien uwzględniać potrzeby materialne i duchowe.

Wellness - jak dziś rozumiemy?

Obecnie pojęcie wellness przez wiele osób jest mylnie rozumiane. Najczęściej zawężane jest do pielęgnacji ciała, co wykorzystują właściciele firm kosmetycznych salonów SPA czy odnowy biologicznej. Pamiętajmy – prawdziwe znaczenie słowa wellness to filozofia życia, którą powinniśmy stosować każdego dnia, aby czuć się lepiej we własnym ciele. Filozofia ta niesie ze sobą przesłanie cenne dla każdego z nas – aby być szczęśliwym, musimy zadbać o harmonię ciała i duszy, nauczyć się akceptować to, jakimi jesteśmy, by w pełni cieszyć się życiem. A co najlepiej pomoże w zadbaniu o nasze ciało i ducha? Zitpol-sauna mówi - regularne korzystanie z sauny! Najlepiej takiej we własnym domu.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl