Sauna to jeden z typowych elementów tzw. odnowy biologicznej, czyli różnorodnych zabiegów nakierowanych na wsparcie procesu naturalnej regeneracji uszkodzonych tkanek, w tym włókien mięśniowych. Zabiegi w saunie to współczesny kanon postępowania w przypadku niemal wszystkich sportowców. Dlaczego warto korzystać z tego typu zabiegów i czy rzeczywiście przyniosą one pozytywne efekty naszym mięśniom? Naprzemienne podgrzewanie i schładzanie ciała może przynieść pozytywne efekty w postaci szybszego wzrostu i szybszej regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Poza tym zabiegi w saunie pozwolą rozluźnić napięte mięśnie, poprawią przepływ krwi wewnątrz struktur mięśniowych, a tym samym lepiej je odżywią. Będą również doskonałym remedium na różnego rodzaju dolegliwości bólowe, nie tylko w obrębie mięśni, ale także powięzi, stawów i wiążących je elementów – ścięgien i wiązadeł. Regularne zabiegi w saunie to doskonała opcja zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i dla amatorów różnych dyscyplin sportu. Dla osób wykonujących treningi siłowe (przyspieszenie procesów anabolicznych) i wytrzymałościowe (szybsza regeneracja po treningu). Jak to działa w praktyce?

Jakie korzyści wiążą się z regularnymi zabiegami w saunie?

  • Przyspieszenie procesów anabolicznych (wzrost tkanek organizmu, w tym rozrost mięśni) poprzez zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu i testosteronu;
  • Redukcja dolegliwości bólowych związanych z napięciem mięśniowym i nadmiernym obciążeniem stawów;
  • Aktywacja systemu nerwowego w kierunku zwiększenia siły i przyspieszenia skurczu mięśniowego;
  • Przyspieszenie regeneracji mięśni poprzez szybsze wypłukiwanie kwasu mlekowego i innych naturalnych produktów przemiany materii, jakie zakwaszają mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym.

Warto pamiętać, że sauna to nie tylko korzyści czysto fizyczne, których wartość mogą docenić jedynie osoby uprawiające sport. Wiele pozytywnych efektów sauny ma wymiar psychologiczny i ogólnoustrojowy. Są nimi m.in. :

  • Lepsze samopoczucie, które jest pochodną wytwarzania przez organizm mniejszej ilości kortyzolu (hormon stresu);
  • Poprawa naturalnej odporności poprzez stymulację organizmu do produkcji większej liczby limfocytów i zahamowanie procesu rozwoju bakterii czy duplikacji wirusów (dzięki podwyższonej temperaturze ciała);
  • Poprawa wyglądu skóry dzięki jej lepszemu ukrwieniu i oczyszczeniu poprzez zwiększone wydzielanie potu;
  • Poprawa przemiany materii osiągana dzięki szybszemu krążeniu krwi i aktywizacji tkanek wewnętrznych organizmu.

Współcześnie największą popularnością cieszą się trzy rodzaje sauny. Pierwszą z nich jest sauna typu fińskiego, czyli tzw. sauna sucha. We wnętrzu sauny fińskiej temperatury powietrza osiągają wartość powyżej 90 stopni Celsjusza (90-110) przy wilgotności względnej nie większej niż 15% (zwykle od 5 do 15). Drugą popularną sauną jest łaźnia rzymska, inaczej nazywana sauną parową. W tej saunie wilgotność powietrza oscyluje w granicach 100% jednak przy znacznie niższej temperaturze powietrza (45-55 stopni Celsjusza). Trzecim typem sauny jest sauna mokra, w której poziom wilgotności względnej mieści się w granicach 20-40% przy temperaturze powietrza 50-65 stopni Celsjusza. Jeśli zamierzasz korzystać z sauny, pamiętaj o przestrzeganiu kilku ogólnych zasad. Po pierwsze, przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic, a następnie dokładnie osuszyć całe ciało (sucha skóra szybciej się poci). Po drugie, do sauny wchodzimy nago, ewentualnie okrywamy się ręcznikiem. Po trzecie, pojedyncza sesja w saunie nie powinna być dłuższa niż kilkanaście minut. Po czwarte, większą skuteczność osiągniemy poprzez naprzemienne ogrzewanie i schładzanie ciała (kilka minut w saunie i chłodny prysznic). Po piąte, pamiętamy o nawodnieniu organizmu po zakończonym zabiegu – pijemy duże ilości wody mineralnej lub soków owocowych. W końcu po szóste, nie przesadzamy z liczbą zabiegów. Optymalnym rozwiązaniem będą maksymalnie dwie sesje w saunie, w tygodniu. Wizyta w saunie, zwłaszcza po intensywnym treningu fizycznym to doskonały sposób na wsparcie zmęczonych mięśni i okazja do zrelaksowania nie tylko ciała, ale i umysłu. Pamiętaj jednak, by z sauny korzystać rozsądnie, zgodnie z ogólnymi wytycznymi i nie przesadzać z częstotliwością zabiegów.  

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl