Nie każdy wie jak prawidłowo korzystać z sauny, dlatego poniżej zamieszczamy podstawowe informacje związane z korzystaniem z dobrodziejstw sauny. Wielu rodziców zadaje sobie także pytanie czy dzieci mogą korzystać z sauny? Postaramy się przybliżyć ten temat. Zapraszamy do lektury.
W jaki sposób korzystać z sauny?
Korzystanie z sauny przynosi nam praktycznie same korzyści, jednak aby tak było, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- z sauny powinno korzystać się raz w tygodniu, chociaż są też opinie, że najlepsze efekty przynoszą częstsze wizyty ok. 2-3 razy w tygodniu;
- w saunie fińskiej jedno wejście powinno trwać ok. 5-10 minut;
- po wyjściu z sauny należy wziąć ciepły, dopiero później zimny prysznic;
- jako optymalną temperaturę w saunie zaleca się ok. 90-100 stopni dla osób młodszych i ok. 60-70 stopni dla osób po 50 roku życia;
- w czasie korzystania z sauny ważne jest uzupełnienia płynów, gdyż podczas sesji można stracić nawet do 1,5 litrów płynów. Zawroty głowy w czasie korzystania z sauny to najczęściej objaw odwodnienia. Płyny należy uzupełnić przed wejściem do sauny lub zaraz po wyjściu z niej;
- w czasie przebywania w saunie dla wzmocnienia efektów jej działania można wziąć masaż rąk;
- w czasie pobytu w saunie nie można mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów;
- przed wejściem do sauny należy skórę oczyścić z wszelkich balsamów i kremów;
- do sauny nie można wchodzić głodnym, ani przejedzonym. Najlepiej korzystać z sauny na godzinę – dwie po posiłku;
- osoby, które ukończyły 50 lat powinny przed skorzystaniem z sauny skonsultować się z lekarzem;
- osoby, które mają problemy z sercem nie mogą korzystać z saun parowych. Z kolei kobiety w ciąży, osoby przyjmujące stale leki, osoby z nadwagą czy chore na nerki i cukrzycę oraz z nadciśnieniem, przed wizytą powinny skonsultować się z lekarzem;
- ważne jest to, aby kobiety będące w ciąży korzystały, o ile lekarz im pozwoli, z sauny ściśle wg wytycznych – nie przekraczały wyznaczonego czasu oraz temperatury powietrza.
Czy dzieci mogą korzystać z sauny?
W naszym kraju opinie co do tego, czy dzieci mogą i powinny korzystać z sauny są podzielone. Kwestia ta budzi też sporo kontrowersji, a przecież w innych krajach europejskich, regularne wizyty w saunie są traktowane jako element hartowania młodego organizmu. Finowie oraz pozostali mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego często do sauny chodzą całymi rodzinami. Można tam spotkać rodziców, którzy do sauny zabierają dzieci, które skończyły 6 miesięcy. Co ciekawe, w Niemczech i Czechach przewidziano wizyty w saunach dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Zwolennicy tej metody hartowania dziecięcego organizmu wskazują, że maluchy korzystające z sauny rzadziej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych. Nie mają także problemów z katarem. Specjaliści wskazują również, że sauna polecana jet dzieciom z zaburzeniami takimi jak trudności z zasypianiem, nadpobudliwość, apatia czy wybuchy agresji.
Jak powinna przebiegać wizyta dziecka w saunie?
Bezpieczna dla dziecka wizyta w saunie powinna trwać około 1,5 do 3 minut (dzieci w wieku 3-12 lat) jest to czas jednego wejścia. Dzieci w tym wieku powinny chodzić do sauny maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Dzieci powinny siadać na najniższych półkach w saunie. Optymalną temperaturą dla dzieci w tym wieku jest 50-60 stopni oraz wilgotność na poziomie 25%. Warto pamiętać, że u dzieci nie stosuje się gwałtownego ochłodzenia organizmu po wyjściu z sauny. Ciało dziecka należy obmyć wodą o temperaturze ok. 30 stopni. W czasie pierwszej wizyty powinna odbyć się tylko jedna, krótka sesja w saunie. Kolejne wejścia mogą już trwać nieco dłużej. W czasie każdej kolejnej wizyty można wydłużyć pojedyncze wejście do czasu osiągnięcia 3 minut. W czasie pobytu w saunie należy bardzo uważnie obserwować dziecko, by w razie jakichkolwiek wątpliwości szybko zareagować. Trzeba pamiętać, że dziecka pod żadnym pozorem nie można zmuszać do wizyty w saunie, by go do tego nie zniechęcić. Z sauny mogą korzystać zdrowe dzieci, najlepiej po konsultacji z lekarzem.
Jakie korzyści dla dzieci daje korzystanie z sauny?
Korzyści dla dzieci są podobne do tych, które sauna daje dorosłym. Na pierwszym miejscu wymieniany jest wzrost odporności. Do tego wymienić należy także lepszy przepływ krwi, wzmocnienie układu mięśniowo-stawowego, tonizację układu nerwowego. Obecnie trwają badania nad wpływem sauny na dzieci z ADHD. Sauna to także chwila relaksu po ciężkim dniu w pracy i w szkole. Dlatego warto pozwolić sobie na tę chwilę przyjemności, która dodatkowo korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Najwygodniej było by mieć saunę we własnym domu. Dzięki firmie Zitpol-sauna możesz zbudować saunę u siebie!