Sauna stała się jednym z najbardziej popularnych sposobów na utrzymanie ciała i ducha w dobrej kondycji. To nie tylko element odnowy biologicznej, czy wsparcie dla zdrowia, ale także istotny czynnik terapeutyczny poprawiający nasze samopoczucie. Sauny przestały być oznaką luksusu. Obecnie stanowią wyraz szczególnej dbałości o kondycję zdrowotną naszego organizmu. W powiązaniu z innymi elementami, takimi jak właściwa dieta i aktywność fizyczna, sauna stanowi podstawę zdrowego trybu życia. Wiele osób jednak zastanawia się, czy korzystając z sauny należy przestrzegać szczególnej diety i czy można jeść i pić w saunie. Zarówno posiadacze własnych domowych saun, jak i ci, którzy korzystają z kąpieli w saunach komercyjnych powinni przestrzegać pewnych zasad dotyczących jedzenia i picia przed sesją, w trakcie jej trwania i po sesji w saunie.

Serce w saunie bije mocniej

To, że w saunie twój mięsień sercowy w saunie pracuje bardzo intensywnie ma kluczowe znaczenie. Twoje krążenie krwi i cała przemiana materii zaczyna pracować na najwyższych obrotach. To podstawowy fakt, który w bardzo szerokim zakresie determinuje kwestię jedzenia, czy picia w czasie sesji w saunie, lub przed nią. Sprawą oczywistą zatem jest powstrzymanie się od napojów alkoholowych przynajmniej na 24 godziny przed planowaną wizytą w strefie relaksu. Alkohol działa generalnie niekorzystnie na nasz organizm, rozszerza naczynia krwionośne, a także wypłukuje elektrolity i odwadnia ciało.  Pod wpływem gorącego powietrza w saunie będzie dodatkowo potęgował działanie ciepła i katastrofalnie wpływał na układ krążenia. Po sesji w saunie nie należy również pić alkoholu. Organizm potrzebuje przede wszystkim uzupełnienia płynów i elektrolitów. Zdecydowanie najlepiej napić się wody z dodatkiem np. soku z granatów, soku pomidorowego, lub wody kokosowej. Z powody przyspieszonej pracy układu krążenia nie powinno się również jeść obfitego posiłku przed sesją w saunie. Organizm będzie nazbyt przeciążony, w najlepszym wypadku wywoła to złe samopoczucie, w najgorszym może spowodować dyskomfort, ból głowy i brzucha, czy problemy z krążeniem.

Relaks i detoks w saunie

Udając się do sauny przeważnie liczymy na relaks i ukojenie. Obniżenie stresu, działanie rozluźniające i rozkurczające to niemal natychmiast odczuwalne efekty sesji w saunie. Z pewnością wspomniane wyżej przejedzenie się tuż przed saunowaniem będzie hamowało też efekt. Jeśli zatem musimy coś zjeść, niech to będzie sałatka, albo inny lekki posiłek. Z pewnością „efektu rozluźnienia” nie przyniesie nam także opisany alkohol. Tu wręcz zadziała pobudzająco. Zdecydowanie więcej korzyści przyniesie nam wypicie znacznej ilości wody przed sauną. Woda najpierw trafi do żołądka. Zanim jednak dostanie się do naszego organicznego filtra, czyli do nerek, zdąży w trakcie trwania sesji w saunie wypłukać toksyny i odparować wraz z potem.  Jeśli nie nawodnimy organizmu przed sesja, zostaną wykorzystane do tego w pewnym zakresie rezerwy. Optymalny detoks zapewni nam właśnie nawodnienie ciała przed wizytą w saunie. Jeśli woda nie będzie miała okazji odparować wraz z potem, to, owszem, „wymiecie” toksyny, ale przetransportuje je tradycyjnie do nerek i stamtąd dopiero będą one wydalone wraz z moczem. Ludzka fizjologia zatem wprost sugeruje prawidłowy schemat: „picie wody-sauna-picie wody”. Dlaczego nawadniamy organizm także po sesji, skoro dużo piliśmy przed? Nasz system działa permanentnie, to doskonała maszyna sprzężonych ze sobą układów, konieczne jest zatem uzupełnienie tych korzystnych składników, które utraciliśmy w trakcie saunowania. Kiedy pociliśmy się pod wpływem ciepła, nasz organizm usuwał nie tylko toksyny, ale także cząsteczki wody i elektrolity. A przypomnijmy, że dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, w tym szczególnie mózgu, a także naszych mięśni potrzebujemy stałego stężenia m. in.: potasu, fosforu, wapnia, magnezu i innych jonów. Dlatego po saunie wskazane jest nawodnienie organizmu i uzupełnienie niedoborów wspomnianych jonów soli. Doskonale do tego nadają się różne koktajle owocowo-warzywne, które zaspokoją nie tylko pragnienie, ale i zapotrzebowanie na mikroelementy. Jeśli zatem będziemy przestrzegać takich prostych zasad, nasze korzystanie z sauny będzie o wiele bardziej owocne. Warto także wspomnieć, że najlepsze korzyści osiąga się przy regularnych wizytach w saunie. To dlatego coraz częściej montujemy własne strefy relaksu w naszych domach, mieszkaniach, czy ogrodach. Jeśli chcesz mieć swoją prywatną saunę, skontaktuj się z Zitpol Sauna. Projektujemy i montujemy sauny na zamówienie zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Zapraszamy do kontaktu.      

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl